×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 46

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Jeden z zastępczych punktów poboru wody. Jeden z zastępczych punktów poboru wody.

Awaria trwała kilka dni

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Awaria rurociągu w Pierzchnicy była okazją do weryfikacji wdrażanego w średzkich wodociągach Planu Bezpieczeństwa Wody. Wycieku pracownicy spółki szukali 3 dni.

W czwartek 9 sierpnia po godzinie 13:00 pracownicy średzkich wodociągów wykryli wyciek wody w miejscowości Pierzchnica. Awarii uległ rurociąg magistralny o średnicy 200 mm zasilający w wodę miejscowości: Pierzchnica, Pierzchno, Olszewo, Henrykowo, Ruszkowo, Chudzice, Tadeuszewo, Ulejno, Dębiczek i Dębicz.

Wycieku szukano kilka dni, gdyż monitoring ujęcia pokazywał zwiększony pobór wody, ale hydrofornia Brodowo zaopatruje kilkanaście wsi od Dębiczka po Strzeszki. Stopniowe zawężanie miejsca awarii doprowadziło do wykrycia wycieku w Pierzchnicy.
Ze względu na panujący w tym dniu upał oraz trudność w usuwaniu awarii przystąpiono do uruchomienia procedur w ramach Planu Bezpieczeństwa Wody związanych z informowaniem mieszkańców o przerwie w dostawie wody oraz udostępnieniu zastępczych jej źródeł.

Komunikaty pojawiły się na stronie internetowej MPECWiK, Facebook’u, wysłano sms-y do sołtysów oraz telefonicznie poinformowano największych odbiorców wody. Z uwagi na bagnisty teren awarii czas jej usuwania przedłużał się. Wówczas prezes spółki podjął decyzję, aby miejscowości Henrykowo, Ruszkowo, Chudzice, Tadeuszewo, Ulejno, Dębiczek i Dębicz zasilić z miejskiej sieci wodociągowej. Dzięki temu, mimo słabszego ciśnienia, pojawiła się woda w kranach mieszkańców tych miejscowości. Pozostali korzystali z rozdawanej wody butelkowanej oraz pobierali wodę ze specjalnych zbiorników rozstawionych we wsiach.

Awarię udało się usunąć po godz. 22:00. Jednak z uwagi na zużycie fragmentu stalowego rurociągu, zarząd MPECWiK podjął decyzję o wymianie ponad 30 metrów rury i przejście pod rzeką Wielka przeciskiem. MPECWiK zachęca do korzystania ze strony www.wodociagi-sroda.pl oraz konta na komunikatorze Facebook: @sredzkiewodociagi, gdzie na bieżąco można uzyskać informacje o przerwach w dostawie wody i procedurach podczas usuwania awarii.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.