Komunikacja w Środzie zawsze wywołuje lawinę komentarz. Komunikacja w Środzie zawsze wywołuje lawinę komentarz.

Jakiej chcemy komunikacji?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prawdopodobnie w marcu odbędzie się dyskusja wśród miejskich radnych na temat dalszego funkcjonowania bezpłatnej komunikacji autobusowej na terenie gminy i powiatu.

Przypomnijmy, że temat został zapoczątkowany na ostatniej sesji rady miejskiej, która odbyła się jeszcze w styczniu. Wiceprzewodniczący Jarosław Frach zapowiedział, że jedno z zaplanowanych posiedzeń komisji będzie poświęcone właśnie temu zagadnieniu.

– Dzisiaj jest taka sytuacja, że zdecydowanie większe obłożenie mają kursy, które docierają do Środy spoza miasta, natomiast niekonieczne te kursy, które krążą wokół Środy – mówi burmistrz Piotr Mieloch. Jednocześnie włodarz zwrócił uwagę, że konieczna jest szczegółowa dyskusja i ustalenie, które z obecnych kursów wymagają aktualizacji.

Obecnie po ulicach Środy, zwłaszcza w centralnej części miasta, jeździ sporo autobusów o dużych gabarytach. Zdaniem wielu mieszkańców, komunikację powinny obsługiwać mniejsze pojazdy. – Razem z panem burmistrzem rozmawialiśmy z przedstawicielami Kórnika i firmy Kombus. W tej chwili tabor Kombusa powiększa się głównie o mniejsze busy, jednak nie ma ich jeszcze zbyt dużo i nie da się w tej chwili uruchomić w Środzie jedynie takich pojazdów – mówi starosta Ernest Iwańczuk.

Sporo uwag jest też kierowanych w stronę aktualnych rozkładów jazdy. – Wraz z burmistrzem uważamy, że ciągłe żonglowanie przy godzinach odjazdów autobusów czy przy przystankach powinno się skończyć. Wiadomo, że nie można ułożyć rozkładu w mieście, który będzie służył na zawsze, bo Środa się rozwija, przybywa nowych osiedli i jesteśmy też uzależnieni od rozkładu PKP. Staramy się zbierać wszystkie wnioski, analizować je, a zmiany będziemy dokonywać tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Ciągłe zmiany powodują, że komunikacja jest dla nikogo, gdyż jest nieprzewidywalna, a mieszkańcy nie potrafią z niej korzystać – dodaje starosta.

Waszym zdaniem

Bartosz: Brak miasta na jakdojade.pl i brak informacji pasażerskiej w autobusach sprawia, że komunikacja jest mało dostępna dla osób, które codziennie z niej nie korzystają. Jak osoba będąca w Środzie pierwszy raz ma się domyśleć, jak np. z PKP dojechać nad jezioro? Te przesiadki to totalna głupota, skoro nie mamy żadnej aplikacji, która nam pomoże zorganizować przejazd.

Inga: Ja prosiłabym również na uczulenie kierowców, aby jednak stawali na tych przystankach, na których powinni się zatrzymywać. Stałam na przystanku, czekając na kurs na drugi koniec Środy, jednak kierowca uznał, że nie ma potrzeby się zatrzymywać i odjechał. Byłam w dużym szoku, nie wspominając o tym, że jestem w 9. miesiącu ciąży i była to dla mnie dość daleka wyprawa.

Kinga: Co z tego, że mam przystanek pod nosem? Bez przesiadek nie idzie się dostać choćby z osiedla Piastowskiego na Jagiellońskie/Kościuszki czy na Korbole. Paranoja. Po co te przesiadki na Lipowej? Szybciej i łatwiej się dotrze pieszo.

Martyna: Chciałabym powrotu starych rozkładów. Wtedy wszędzie dojeżdżałam, a teraz w większości chodzę pieszo, bo nic nie pasuje. I fajnie by było, jakby z dworca PKP na Poselską częściej coś jeździło po południu, kiedy ludzie wracają z pracy.

Marta: Może ktoś przysiądzie na tyłku, pozbiera rozkłady jazdy PKP/PKS, pomyśli, że ludzie chodzą do pracy, i tak wyznaczy trasy, żeby był dojazd do i z pracy. Aby wszyscy zdążyli na pociąg i z pociągu oraz łatwo dojechali w strategiczne albo dalekie części Środy. Przecież autobusy mają być dla ludzi ułatwieniem. Może ktoś chciałby taki projekt napisać i zgłosić?

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA