Obecnie w internacie działa szkoła podstawowa prowadzona przez Stowarzyszenie Edu-XXI. Obecnie w internacie działa szkoła podstawowa prowadzona przez Stowarzyszenie Edu-XXI.

Bursa czy szkoła w internacie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już kilka tygodni temu przedstawialiśmy pomysł samorządowców odnośnie powstania w Środzie bursy. Miałaby ona stworzyć miejsca dla dzieci i młodzieży spoza naszego powiatu, które chcą uczęszczać do średzkich szkół. Jak wygląda realizacja planów?

Jeszcze przed świętami, w środę 17 kwietnia, odbyło się spotkanie w sprawie budynku po byłym internacie przy Zespole Szkół Rolniczych w Środzie. Uczestniczyli w nim starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, burmistrz Piotr Mieloch oraz Izabela Jóźwiak-Śliwińska, prezes Stowarzyszenia Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego Edu-XXI i Jerzy Kwintkiewicz, wiceprezes stowarzyszenia.
Podczas spotkania omówiono sytuację dotyczącą szkoły podstawowej, prowadzonej przez Stowarzyszenie Edu-XXI w budynku byłego internatu przy ZSR.
Starosta E. Iwańczuk stwierdził, że prowadzenie klas 1-3 w tym obiekcie powinno być kontynuowane, gdyż tamtejsze pomieszczenia są przystosowane do działalności edukacyjnej młodszych dzieci. Tym samym, nakład pracy włożony w ulepszenie budynku oraz szkolnego placu zabaw przez Stowarzyszenie Edu-XXI zostanie zachowany i nadal będą one służyły dzieciom. Włodarz powiatu uważa jednak, że prowadzenie w internacie klas 4-8 nie zapewni starszym dzieciom prawidłowego funkcjonowania. Należałoby więc wskazać inną lokalizację w ramach obwodu oświatowego.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Edu-XXI stwierdzili, że dotychczasowe plany rozwojowe szkoły przygotowane przez właściciela, opierały się na projekcie przebudowy internatu na szkołę. Ponadto przypomnieli, że stowarzyszenie otrzymało do użytkowania w 2015 roku budynek zrujnowany, który stopniowo był adaptowany na potrzeby szkoły, najpierw przez samo Edu-XXI, a dopiero później w działania włączył się Szpital Średzki, a także spółka, która status współwłaściciela uzyskała nieco później.
Ernest Iwańczuk zaznaczył jednak podczas spotkania, że budynek przy ul. Kosynierów był niegdyś użytkowany jako internat i ten charakter obiektu powinien być zachowany. Jego zdaniem jest to odpowiedź na potrzeby uczniów dojeżdżających do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w Środzie. W chwili obecnej z internatu korzystają już zawodnicy Klubu Sportowego Polonii Środa. Starosta wyraził też nadzieję, że planowane otwarcie bursy 1 września br. spowoduje zwiększenie naboru do klubów sportowych i szkół średnich, dla których organem prowadzącym jest powiat, m.in. do: technikum oraz liceum wojskowego i Uczniowskiego Klubu Sportowego Orkan przy Zespole Szkół Rolniczych, a także Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Samorząd chce doprowadzić również do powstania w Zespole Szkół Rolniczych od roku szkolnego 2019/2020 międzynarodowych klas branżowych z udziałem młodzieży pochodzenia polskiego z Kazachstanu.

Przypomnijmy, że stosowną decyzję w sprawie sieci szkół podstawowych na terenie gminy Środa przedstawia burmistrz, a podejmuje ją uchwałą Rada Miejska.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA