Włodarze Jarocina i Środy podpisują dokumenty o zawarciu porozumienia. Włodarze Jarocina i Środy podpisują dokumenty o zawarciu porozumienia. Gmina Jarocin

Środa: Jest porozumienie z Jarocinem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Włodarze Jarocina i Środy w minionym tygodniu podpisali porozumienie międzygminne w zakresie gospodarki odpadami i osadami ściekowymi.

Gmina Środa ponownie przystępuje do gminnego porozumienia w ramach którego współpracuje 19 wielkopolskich samorządów. Wcześniej przystąpiła do niego w 2008 roku, jednak sześć lat poszło doszło do wyjścia z porozumienia przez średzki samorząd. Do podpisania obecnego porozumienia między włodarzami Jarocina i Środy doszło w środę 10 lipca. Odpady z gminy Środa zabierane będą do Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin z siedzibą w Witaszyczkach.

Burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki zapewnił o wysokich standardach jarocińskiego zakładu i najniższych cenach za zagospodarowanie odpadów w Wielkopolsce. - Mimo, że ceny odpadów rosną i pewnie nadal będą rosły, chodzi o to, żeby u nas były jak najtańsze. To się udaje robić, bo w Wielkopolsce jesteśmy gminami, które najtaniej mogą pozbywać się tych odpadów. Cieszę się, że po kilku latach trwania w martwym punkcie, gmina Środa i mieszkańcy wszystkich gmin porozumienia, będą czerpali korzyści z tej współpracy – mówił włodarz Jarocina.

Zadowolenia z powrotu do Porozumienia Międzygminnego nie ukrywał też burmistrz Piotr Mieloch. - To doskonale funkcjonuje, jesteśmy dość sporą gminą i myślę, że będziemy takim uzupełnieniem, jeśli chodzi o to porozumienie. Odpady były, są i trzeba będzie sobie z nimi radzić. Myślę, że tutaj akurat w Jarocinie, w spółce ZGO, są doskonale zagospodarowywane i myślę, że odpady, które będą tutaj trafiać z gminy Środa, również będą dobrze zagospodarowywane, przetwarzane i utylizowane, tak żebyśmy mogli wspólnie ograniczać ich ilość i cenę, którą niestety mieszkańcy muszą ponosić – mówił włodarz Środy.

Na gminę Środa czeka ostatnia faza wdrożenia współpracy, którą jest wejście kapitałowe, jako udziałowca do spółki ZGO. - To będzie takie dopełnienie tej współpracy. Zapraszamy do tego, abyście mieli wpływ na tę spółkę, abyście, tak jak też inne gminy porozumienia, czuli się jej współwłaścicielami i czuli się za nią odpowiedzialni, ale też jednocześnie, abyście mieli pełen obraz, w jaki sposób ta spółka jest zarządzana – zaznaczył burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Prawdopodobnie z początkiem przyszłego roku średzian czekają zmiany dotyczące segregacji odpadów selektywnych. Będzie to dotyczyło rozdzielania śmieci na papier, plastik, szkło i odpady biodegradowalne. Nie wiadomo jeszcze, czy te zmiany spowodują podwyżkę cen za odbiór odpadów. Przypomnijmy, że do ostatniej z podwyżek doszło pod koniec ubiegłego roku. Obecnie każdy z mieszkańców płaci 17 zł (za śmieci segregowane) lub 22 zł (za śmieci niesegregowane) miesięcznie. Wzrost stawek był związana z rosnącymi cenami paliw. To bezpośrednio przełożyło się na wyższy koszt transportu śmieci do Jarocina. Przypomnijmy, że przed wprowadzeniem podwyżki mieszkańcy płacili 13 zł (za śmieci segregowane) lub 17 zł (za śmieci niesegregowane). W 2016 roku było to odpowiednio 11 i 14 zł, natomiast w 2015 roku – 10 i 12 zł.

Warto też wspomnieć, że po ponownym przystąpieniu gminy Środa do porozumienia w jego ramach współpracuje 19 wielkopolskich samorządów. Od 2008 roku PM tworzą gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Nowe Miasto, Żerków, Krzykosy, Czermin, Gizałki, Dobrzyca, Chocz, Borek Wielkopolski, Zaniemyśl, Książ Wielkopolski, Piaski, Dominowo i Kórnik. Przypomnijmy, że w 2014 roku do tej współpracy dołączył Śrem, a pod koniec 2018 roku – Pleszew.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.