Samorządowcy upamiętnili rocznicę cudu na Wisłą [galeria]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czwartek 15 sierpnia władze samorządowe i mieszkańcy powiatu średzkiego złożyli wiązanki kwiatów w kilku miejscach pamięci. Była to 99. rocznica Cudu nad Wisłą, Święta Czynu Chłopskiego i Wojska Polskiego.

Na Kwaterze Powstańców Wielkopolskich kwiaty złożyli Małgorzata Fertała - Przewodnicząca Rady Powiatu, Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, Wicestarosta, Piotr Mieloch - Burmistrz, Paweł Wullert - Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Maria Mielcarzewicz - prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej. Złożono również kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej w Środzie Wielkopolskiej na budynku sądu w Środzie.

Następnie w kościele kolegiackim odbyła się msza św. Za Ojczyznę, po której wszyscy zgromadzeni udali się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbyły się główne uroczystości. Okolicznościowy rys historyczny wygłosił Piotr Mieloch, a następnie głos zabrał senator Jan Filip Libicki dziękując mieszkańcom powiatu za świetną organizację uroczystości.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli w imieniu mieszkańców powiatu: Małgorzata Fertała - Przewodnicząca Rady Powiatu, Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka - Wicestarosta oraz Michał Matelski - członek Zarządu Powiatu Średzkiego. Samorządowcom towarzyszył Marek Idaszek wraz z uczniami klas wojskowych z Zespołu Szkół Rolniczych. Nie zabrakło też wiązanek od wielu innych organizacji społecznych.

Przypomnijmy, że w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą" i uznawana za jedną z ważniejszych bitew w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Wincenty Witos, premier Rządu Obrony Narodowej poderwał do walki i wysiłku cały naród. Jednak to na mieszkańców wsi spadł główny ciężar prowadzenia wojny, bo ówczesną armię w 70 proc. stanowili właśnie chłopi. Chłopi nie tylko walczyli w armii, ale także musieli ją wyżywić i zaopatrzyć.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ