Środa: Upamiętnili rozstrzelanych Polaków

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Władze miasta i powiatu upamiętniły rozstrzelanych przez hitlerowców 80 lat temu na Łąkach Kijewskich dwudziestu jeden Polaków. W uroczystościach wzięły też udział delegacji organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i młodzież ze szkół.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 19.00 przy pomniku na Łąkach Kijewskich, gdzie uczczono pamięć ofiar sprzed 80 lat minutą ciszy oraz złożeniem wiązanek. To właśnie tam 17 września 1939 roku doszło do tragedii. Pijany żołnierz Wehrmachtu oddał strzał, który niemieccy żołnierze uznali jako prowokację ze strony Polaków. Konsekwencją wystrzału były aresztowania przypadkowych osób i egzekucja 21 mężczyzn z Środy, Śremu i Kościana. Tożsamości siedmiu z nich nie ustalono do dzisiaj.

Gdy delegacje złożyły kwiaty, wszyscy zgromadzeni przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej przeszli ulicami Środy na Stary Rynek. W trakcie przemarszu uczestnicy uroczystości, aby oddać hołd ofiarom, zatrzymali się także pod pomnikiem poświęconym poległym pracownikom Cukrowni podczas nalotów 1 i 4 września 1939 roku.

Na Starym Rynku przed budynkiem sądu, gdzie umieszczona jest tablica upamiętniająca zamordowanych 20 października 1939 r., odbyła się druga część uroczystości. Brat Kurkowy Ryszard Waligóra w imieniu organizatorów poprowadził apel poległych, a następnie złożono kwiaty.

Wrześniowym uroczystościom na głównym placu miasta od lat towarzyszy również ślubowanie uczniów klas policyjnych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej. Przyszli mundurowi przyrzekali honorowo postępować, przestrzegać zasad etyki zawodowej policjanta oraz zachowywać się zgodnie z zasadami współżycia społecznego, po czy odebrali legitymacje kadeta.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA