Środa: Oszuści okradli 76-letnią mieszkankę!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czwartek 19 września w Środzie dwóch mężczyzn podających się za pracowników wodociągów okradło seniorkę. Oszuści podając się za pracowników wodociągów weszli do mieszkania pod pretekstem awarii wody.

19 wrzenia ok. godziny 13.30 do mieszkania starszej kobiety zapukali dwaj mężczyźni. Podając się za pracowników wodociągów weszli do mieszkania pod pretekstem awarii wody i sprawdzenia ciśnienia w kranach. Jeden z nich w łazience zajął uwagę kobiety problemami instalacji wodnej, a drugi pozostał w korytarzu. Po opuszczeniu domu przez „fachowców” seniorka zorientowała się z szafki zniknęła jej złota biżuteria.

Sprawa została zgłoszona organom ścigania. Policjanci ustalili, że przestępstwa dokonał mężczyzna z wyglądu około 60 lat, około 165 cm wzrostu, krępej budowy ciała, posiadający szpakowate włosy i widoczne braki w uzębieniu. Drugi z mężczyzn który brał udział w kradzieży był szczupły i wyglądał na około 30 lat. Prowadzący postępowanie funkcjonariusze proszą o kontakt osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców tego czynu. W sprawie tej można kontaktować się całodobowo z oficerem dyżurnym średzkiej policji pod numerem tel. 61 286 72 11.

- Oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika. Osoby te, prowadząc rozmowę przedstawiają się jako pracownicy instytucji cieszących się zaufaniem społecznym i kojarzących się pozytywnie. Po wejściu do mieszkania, w rozmowie z ofiarą okazują życzliwość i zrozumienie, tak aby wzbudzić zaufanie. Policjanci ostrzegają przed osobami, które wydajć się bardzo miłe – mają złe zamiary i bez skrupułów mogą zagarnąć wszystkie oszczędności nestora. Działając metodą tzw. „na wnuczka”, „inasenta”, „ pracownika opieki społecznej” czy „pracownika wodociągów”, a nawet „ policjanta” oszukują najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie. Bazują na ich chorobie, wieku, słabym wzroku, trudności z poruszaniem, a nawet zwykłym dobrym sercu - informuje asp. Edyta Kwietniewska z Komendy Powiatowej Policji w Środzie.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą bądź telefonują podając się także za członków rodziny lub znajomych. - Bądźmy czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych, a przez telefon nie udzielajmy żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności - dodaje Kwietniewska. W przypadku jakichkolwiek podejrzenia rzeczniczka policji apeluje o informowanie policji osobiście lub telefonicznie pod numerem 112.

Podstawowy zasady bezpieczeństwa

1. Nie wpuszczaj nieznanej osoby do swojego domu!
2. Nigdy nie pokazuj zawartości swojego portfela osobie nieznanej!
3. Jeśli masz wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika zweryfikuj czy dana instytucja wysłała go do twojego mieszkania, żądaj dokumentu i zanotuj dane lub zadzwoń na policję!
4. Nigdy nie pokazuj nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujesz wartościowe rzeczy!
5. Jeśli przez telefon rozmawiasz z osobą podającą się za krewnego sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie!

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA