Środa: Prawie 46 tys. zł na hospicjum im. Piotra Króla Fot. Janusz Ludwiczak

Środa: Prawie 46 tys. zł na hospicjum im. Piotra Króla

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W sobotni wieczór w Ośrodku Kultury w Środzie odbył się koncert „Głosy dla Hospicjów”, podczas którego wystąpił Piotr Machalica.

Występ poprzedziły licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony na rzecz budowy ośrodka opieki paliatywnej. – Hospicjum jest ważne i potrzebne dla Środy. Ostatni raport NIK pokazuje, że ta opieka paliatywna jest na niewystarczającym poziomie. Staraliśmy się o dofinansowanie unijne, niestety nie udało się pozyskać dotacji – powiedziała Barbara Król, prezes Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla.

Średzkie hospicjum ma nieść pomoc osobom w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej oraz wspierać ich bliskich. Obecnie realizowany jest I etap inwestycji – powstaje oddział dla chorych o powierzchni 1213,50 m kw. z częścią techniczno-socjalną niezbędną dla funkcjonowania obiektu.

– Ośrodek będzie przeznaczony dla osób potrzebujących, wskazanych przez lekarzy. Plan mamy taki, aby był bezpłatny, finansowany przez NFZ. Budowę obiektu rozpoczęliśmy w październiku 2014 r, ale działamy już od siedmiu lat. Mamy już zamknięty budynek, położone są instalacje wodociągowe i elektryczne, zaczęliśmy gipsowanie ścian, niebawem rozpoczniemy prace związane z ocieplaniem budynku – dodaje Barbara Król.

Na rzecz powstającego ośrodka opieki paliatywnej w sobotni wieczór w średzkim Ośrodku Kultury odbył się koncert charytatywny „Głosy dla Hospicjów”, podczas którego wystąpił znany aktor Piotr Machalica. Artyście towarzyszyli: Michał Walczak na gitarze i tamburynie, Krzysztof Niedźwiecki – gitara oraz Paweł Surman, grający na trąbce, akordeonie i instrumentach perkusyjnych.

Koncert poprzedziła licytacja, podczas której można było nabyć obrazy, bilety na koncerty, wino, książki, płyty czy zestawy herbat. Na początku pod młotek poszedł tort, który wykonany zostanie przez  Łucję Lewandowską. Cena wywoławcza wynosiła 200 złotych, po chwili stawkę podwyższono do 250, potem padły kwoty 300, 400, 450 i w końcu 500 złotych. Emocjonująca była licytacja dwóch biletów na koncert „Wodecki Twist: Chwytaj dzień” w Poznaniu. Kwotę wywoławczą 320 złotych przebito czterokrotnie do 1,4 tys. zł. Za taką samą kwotę wylicytowano pierwszy numer VIII Biegu Nadziei, który odbędzie się w przyszłym roku. Za 500 złotych poszła koszulka z meczu Polonia – Górnik Zabrze z podpisami piłkarzy, a za 1,3 tys. zł sprzedano okolicznościowy szalik z meczu z okolicznościowym proporcu z okazji meczu na 100-lecie średzkiego klubu piłkarskiego.

Za największą kwotę – 4 tys. zł wylicytowano obraz Andrzeja Sajewskiego „Pożegnanie lata”, a za 2 500 zł obraz Anny Zamelskiej z cyklu „Zaniemyskie ścieżki”.

W licytacji wzięły udział również władze samorządowe. Burmistrz Środy Piotr Mieloch za 600 złotych wylicytował obraz Adama Półtoraka „Mak ogrodowy”, przebijając sześciokrotnie cenę wywoławczą. Za 600 złotych starosta średzki Ernest Iwańczuk nabył sesję fotograficzną w plenerze lub zaciszu domowym prowadzoną przez Magdalenę Marciniak, zaś wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka za 200 zł wylicytowała płytę Ani Dąbrowskiej „Ania Movie”. Zarówno burmistrz Środy jak i wicestarosta postanowili oddać na aukcję wylicytowane przedmioty, dzięki czemu na konto Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla trafiło dodatkowo 1,2 tys. zł.

Na zakończenie licytowano możliwość odczytania wraz z Piotrem Machalicą zebranej kwoty. W aukcji tej najwyższą kwotę – 800 zł zaoferowała Małgorzata Fertała, przewodnicząca Rady Powiatu Średzkiego.

W sumie podczas sobotnich licytacji na rzecz hospicjum zebrano łącznie 40 610 złotych, a kolejne 5,2 tys. zł z cegiełek, które były biletami wstępu na koncert.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA