×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Wydrukuj tę stronę
W hali Szkoły Podstawowej nr 3 resuscytację prowadziło w sumie 328 osób W hali Szkoły Podstawowej nr 3 resuscytację prowadziło w sumie 328 osób Fot. Janusz Ludwiczak

Środa: Ponad 300 osób uczyło się udzielać pierwszej pomocy [GALERIA ZDJĘĆ]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W środę obchodzony był Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji odbyła się próba bicia rekordu Guinessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest już od siedmiu lat. Z tej okazji z inicjatywy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w środę punktualnie o godz. 12:00 w całej Polsce jednocześnie podjęto resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Była ona prowadzona nieprzerwanie przez 30 minut.

W akcji wzięły udział szkoły i instytucje, które realizują Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Udało się pobić rekord Guinessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Pierwszej pomocy równocześnie udzieliło 144 867 osób w 1399 placówkach. Dla porównania w ubiegłym roku w akcji wzięło udział 116 342 uczestników.

Rekord udało się pobić również w samej Środzie. W hali Szkoły Podstawowej nr 3 resuscytację na 24 fantomach prowadziło w sumie 328 średzian. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 306 osób, a w 2017 r. - zaledwie 108.

– Celem akcji było nie tylko bicie rekordu, ale przede wszystkim promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy. Cieszy nas, że dołączają do nas kolejne grupy: diabetycy, amazonki, młodzieżowa drużyna pożarnicza i strażacy z Mącznik, a także licealiści z Zespołu Szkół Akademickich. Cała Środa uczy się ratować życie – powiedziała Barbara Zimowska-Ciupka, nauczycielka biologii ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie.

W środowej akcji oprócz uczniów „Trójki” wzięli udział również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespołu Szkół Rolniczych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Hipolit”, Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Akademickich, a także przedstawiciele Towarzystwa Diabetyków Średzkich, Towarzystwa Średzkich Amazonek oraz młodzieżowej drużyny pożarniczej przy OSP w Mącznikach.

Galeria