Średzki dworzec był jednym z przystanków niepodległościowego rajdu zabytkowych aut Średzki dworzec był jednym z przystanków niepodległościowego rajdu zabytkowych aut Fot. Janusz Ludwiczak

Środa: Żukiem i syrenką do wolności [GALERIA ZDJĘĆ]

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Syreny z lat 70, strażacki żuk z 1989 roku czy „duży” fiat zjechały w Święto Niepodległości o poranku przed średzki dworzec, by zawieźć pasażerów do pociągu retro, który jechał z Kalisza i Ostrowa do Poznania.

Przed średzkim dworcem można było zobaczyć aż osiem zabytkowych aut, wśród których były syrenki, warszawa, fiat 125 p czy strażacki żuk. Zabytkowe samochody nieprzypadkowo właśnie w Święto Niepodległości zjawiły się na ulicy Dworcowej. O godz. 9:57 z Kalisza do Środy przyjechał pociąg retro „Marcin”, złożonych z zabytkowych wagonów w historycznym oliwkowym kolorze, których wygląd i wyposażenie nie zmienił się od lat 90. Dwie minuty później „pociąg do wolności” odjechał do Poznania. Do stolicy Wielkopolski, ale już drogami kołowymi w kolumnie udały się również zabytkowe samochody.

– Wszystko zaczęło się od syrenki E20, którą kupiłem kilka lat temu. Miała to być odskocznia od szarej rzeczywistości, ale tak złapałem bakcyla. Obecnie w swojej kolekcji mam trzy jeżdżące zabytkowe auta, w tym żuka strażackiego z oryginalnym wyposażeniem z 1989 roku oraz „dużego” fiata 125p z 1991 r. Oprócz tego mam też motorynkę i kilka innych pojazdów. To jest pasja, która wciągnęła, nie liczy się już pieniążków, ale przydałoby się zaangażowanie samorządu czy wsparcie sponsorów. Problematyczna jest wymiana części, które nie zawsze są już dostępne – powiedział Tomasz Grabus, pasjonat zabytkowej motoryzacji.

Dodajmy, że w Święto Niepodległości kolekcję mieszkańca Jaszkowa można było zobaczyć również w Śnieciskach, do których przyjechała wąskotorówka i gdzie zorganizowano ognisko.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.