×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Pomimo planów sprzedaży części MPCWiK-u radni nie przewidują wzrostu cen za ciepło. Pomimo planów sprzedaży części MPCWiK-u radni nie przewidują wzrostu cen za ciepło.

Zmiany w MPCWiKu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas ostatniej sesji radni miejscy wyrazili zgodę na reorganizację Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji polegającej na wydzieleniu z jego struktury organizacyjnej Działu Energetyki Cieplnej. Co to oznacza dla mieszkańców?

Dział Energetyki Cieplnej zajmuje się tylko dystrybucją ciepła oraz eksploatacją sieci ciepłowniczej wraz z węzłami na terenie Środy. Wadą jest brak własnego źródła ciepła, bowiem MPECWiK jest pośrednikiem w dystrybucji ciepła, natomiast jego dostawcą jest średzka cukrownia, która wchodzi w skład spółki Pfeifer & Langen S.A. Wyniki finansowe DEC zależą w dużej mierze od wykonania zakładanych planów. Niestety, w ostatnich latach ? za sprawą łagodnych zim ? spółka na dostawie ciepła ponosiła straty.
W takiej sytuacji brakuje środków na rozwój sieci ciepłowniczej. Objęcie cieplikiem całej Środy jest poza zasięgiem finansowym przedsiębiorstwa. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest sprzedaż Działu Energetyki Cieplnej wyspecjalizowanej firmie w drodze przetargu nieograniczonego - za cenę nie niższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego, podkreślają władze miasta. Dodatkowo warunkami ogłoszonego przetargu byłoby: niepodnoszenie cen za ciepło, utrzymanie zatrudnienia, zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz przeznaczenie określonych środków na inwestycje.
- Dzięki takiemu rozwiązaniu firma, która wygra przetarg doprowadzi do rozbudowy i rozwoju sieci ciepłowniczej ? mówi Burmistrz Wojciech Ziętkowski. - Rozszerzenie działalności może polegać m.in. na kogeneracji, czyli równoczesnym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej. Dodatkowo znane są przykłady firm, które potrafią dostarczać latem tzw. chłód oraz przez cały rok ciepłą wodę użytkową, co wiązałoby się z likwidacją awaryjnych i niebezpiecznych junkersów gazowych.
Środki ze sprzedaży DEC spółka przeznaczy na rozwój sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków w Chwałkowie.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.