×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Chwałkowo: Oczyszczalnia do remontu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W najbliższych latach przed włodarzami gminy Środa stoi poważne zadanie inwestycyjne. Jest nim modernizacja oczyszczalni ścieków w Chwałkowie.

Gminna Oczyszczalnia Ścieków położona w Chwałkowie została przejęta od firmy Hortex przez gminę Środa na początku lat 90-tych. W 2003 r. dokonano jej modernizacji i rozbudowy kosztem około 20 mln zł. Jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną pracującą metodą osadu czynnego z tzw. podwyższonym usuwaniem związków biogennych, tj. azotu i fosforu.

Ścieki z terenu miasta i kilku pobliskich miejscowości doprowadzane są systemem kanalizacyjnym na Główną Przepompownię Ścieków zlokalizowaną przy ul. Niedziałkowskiego, a stamtąd układem pompowym trafiają do oczyszczalni. Oczyszczalnia składa się z trzech części: mechanicznej, biologicznej i osadowej. Posiada pozwolenie wodnoprawne ważne do 18 kwietnia 2022 r.

W czwartek 3 października podczas konferencji „Perspektywy rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy Środa” przedstawiono zamierzenia dotyczące rozbudowy gminnej oczyszczalni. Jest to spowodowane audytem technologicznym wykonanym w 2017 r. - Ilość i ładunki ścieków dopływających na oczyszczalnię w Chwałkowie przekraczają możliwości technologiczne ich oczyszczenia. Wydajność oczyszczalni wynosi 5000 m3/dobę. Obecnie średnia ilość ścieków dopływających wynosi 4800 m3/dobę i zbliża się ona do maksymalnej zdolności technologicznej – mówił podczas konferencji Grzegorz Węcławiak ze średzkiego MPECWiK.

- Zakładamy, że w najbliższych latach nastąpi zwiększenie dopływu ścieków m. in. z uwagi na:
przewidywany wzrost ludności w aglomeracji, planowane połączenia oczyszczalni wiejskich w miejscowościach Brodowo i Zielniki z oczyszczalnią w Chwałkowie i budowę zakładów mięsnych w Kijewie – dodał Węcławiak. Te wszystkie fakty powodują, że rozbudowa oczyszczalni ścieków jest potrzebna. W lipcu 2018 r. wykonano koncepcję rozbudowy i modernizacji oczyszczalni.

W pierwszym etapie ma nastąpić: budowa komory osadu czynnego z symultaniczną nitryfikacją i denitryfikacją, budowa wiaty magazynowej osadu, wykonanie sieci międzyobiektowych, dróg dojazdowych, aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka, montaż dodatkowego zbiornika PIX-u o pojemności ok. 10 m3 w budynku prasy, wymiana krat schodkowych gęstych o prześwicie 2 mm w budynku krat, remont ogólnobudowlany obiektów w zakresie elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej oraz rozbudowa budynku laboratorium. Ten etap inwestycji planowany jest wstępnie na lata 2020-2022. Szacowany koszt tego etapu to około 10 mln. Z kolei w drugim etapie planowana jest budowa komory fermentacyjnej po 2025 r. Jej koszt szacowany jest na kolejne 15 mln zł.

- Rozbudowa oczyszczalni ścieków zwiększy możliwości przyjęcia i oczyszczania ścieków, zapewni odpowiedni poziom oczyszczenia ścieków, zmniejszy koszty eksploatacji oraz pozwoli na właściwą przeróbkę osadów ściekowych – podsumował Grzegorz Węcławiak. Po rozbudowie oczyszczalni niemal dwukrotnie ma zwiększyć się możliwość przyjęcia ścieków. Największym wyzwaniem będzie jednak teraz znalezienie funduszy na wspomnianą inwestycję.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.