Wydrukuj tę stronę
Uczniowie LO w reprezentacyjnych mundurach powstańczych użyczonych przez Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. Uczniowie LO w reprezentacyjnych mundurach powstańczych użyczonych przez Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp.

100. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

...Pamięć zaciera czas, historia w ciągłej pogoni. Nie byłoby tu mnie i nas, gdyby nie Oni…

Zbliżają się obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego. Zbrojny, zwycięski czyn Wielkopolan na przełomie lat 1918-1919 stał się chlubą nie tylko dla naszego województwa, ale także dla całej Polski. Przygotowania do tych uroczystych obchodów w Środzie odbywają się już od trzech lat, lecz momentem kulminacyjnym będą dni 21 i 27 grudnia. Czy jako Polak chcesz swoją obecnością na uroczystościach uczcić odzyskanie niepodległości i zwycięskie powstanie?

Powstańcze mundury
18 października członkowie Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie odebrali z poznańskiej pracowni Andrzeja Frankowskiego sześć mundurów powstańczych, które użyczone zostały Liceum Ogólnokształcącemu im. Powstańców Wielkopolskich. Uczniowie wykorzystają je podczas tegorocznych obchodów rocznicowych wybuchu powstania oraz w trakcie innych uroczystości, a także w corocznym dniu patrona LO.

Pamiątki po powstańcach
12 listopada o godz. 17:00 w Galerii Miejskiej na Starym Rynku otwarta zostanie wystawa dokumentów i zdjęć powstańców. W tym przedsięwzięciu członkowie stowarzyszenia chcą pokreślić bohaterstwo tych, którzy walczyli o wolność. Podczas otwarcia wystawy każdy przybyły otrzyma powstańczą flagę. Dlatego już dziś mieszkańcy Środy i powiatu zaproszeni są do udziału w wernisażu.

Tomik wierszy
Wydany zostanie tomik wierszy powstańczych, którego autorami są mieszkańcy powiatu średzkiego, a przede wszystkim laureaci corocznego Konkursu Literackiego „O Złoty Kałamarz”. Wiersze wybranych laureatów znajdą się też na pomniku, który stanie na skwerze przy LO. Wybrano cytaty pochodzące z utworów czworga nagrodzonych osób, które w konkursach literackich w ciągu trzech lat nadesłały kilkanaście wierszy związanych tematycznie z powstaniem. Dumni z tego powodu mogą być Emilia Szymanowska, Teresa Kajl-Jankowska, Andrzej Gniotowski oraz Małgorzata Frąckowiak (nb. redaktor GPŚ).

21 grudnia
Kulminacją rocznicowych obchodów w Środzie będzie odsłonięcie pomnika Powstańców Wielkopolskich na skwerze przy LO. Uroczystość odbędzie się 21 grudnia o godz. 10:00. Następnie goście przejdą do liceum, gdzie nastąpi uroczysta akademia i wręczenie Medali „Wierni Tradycji”. Przed budynkiem LO pomnik ma być zamontowany do 11 listopada, czyli do dnia 100. rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości.

Wywieś flagę
To hasło akcji, która ma zachęcić mieszkańców gmin powiatu średzkiego do wywieszenia symbolu jedności z powstańcami, z Wielkopolską i z całą Polską. Flagi rozdawane będą 12 listopada podczas wernisażu w Galerii Miejskiej.

Widowisko plenerowe
Z kolei 27 grudnia, dokładnie w 100. rocznicę wybuchu powstania, o godz. 14:00 na Starym Rynku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego przedstawią inscenizację odnoszącą się do wydarzeń, które miały miejsce w Środzie 27 grudnia 1918 r. Dodatkowo pamięć o każdym powstańcu zostanie podkreślona zapalonym zniczem. Później, o godz. 15:00 w kolegiacie odbędzie się uroczysta msza św. w intencji powstańców, a po niej nastąpi przemarsz na kwaterę powstańców na średzkim cmentarzu.
Następnego dnia, 28 grudnia, średzkie delegacje ze Środy (Stowarzyszenie RPW, harcerze, młodzież z LO, związek strzelecki, członkowie PSL oraz władze miasta i powiatu) udadzą się do Warszawy, by uczestniczyć w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Bieg dla powstańców
Po raz pierwszy w historii Środy (z zamiarem ponawiania wydarzenia co roku), 30 grudnia odbędzie się Bieg Pamięci im. Powstańców Wielkopolskich, organizowany wspólnie z Klubem Sportowym „Polonia”. Wszystkim uczestnikom zostaną wręczone flagi powstańcze i specjalnie przygotowane na tę okoliczność medale. Godzinę biegu podamy w następnych wydaniach GPŚ.

Stowarzyszenie RPW – na zakup mundurów, wydanie tomiku wierszy, wydanie medali okolicznościowych na I Bieg Pamięci Powstańców Wielkopolskich oraz zakup zniczy dla każdego powstańca I Kompani Średzkiej – dofinansowanie otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl