Wydrukuj tę stronę
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Przypomnijmy, że dla uczczenia 100. rocznicy wybuchu zbrojnego, zwycięskiego czynu Wielkopolan na przełomie lat 1918-1919, czyli powstania wielkopolskiego w ubiegły poniedziałek 12 listopada w Galerii Miejskiej na Starym Rynku w Środzie odbył się wernisaż wystawy poświęconej Powstańcom Wielkopolskim Ziemi Średzkiej.

Wystawę można zwiedzać do 16 lutego 2019 r. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie, zbierając i gromadząc dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki po powstańcach. Niezwykłość wystawy zawdzięczamy nie tylko aranżacji eksponatów, ale także temu, że jest ona ogromną historyczną perełką w obliczu obchodów rocznicowych powstania. Maria Mielcarzewicz, prezes Stowarzyszenia RPW, podziękowania skierowała do tych, którzy przyczynili się, by wystawa, mająca przywrócić pamięć i cześć walczącym o wolność – mogła zaistnieć.

Słowa uznania otrzymała Maria Gierczyńska, która jako kurator wystawy, przygotowała ją tak, że stała się żywą pamiątką powstańców i wzbudza zainteresowanie mieszkańców. Podziękowania między innymi otrzymali burmistrz Wojciech Ziętkowski, za wspieranie idei wystawy i Marianna Kubiak, która była odpowiedzialna za konsultację historyczne prezentowanych pamiątek. Obecny podczas wernisażu prezes wielkopolskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Wawrzyniec Wierzejewski, także wyraził swój podziw dla wystawy i uznanie dla osób ją przygotowujących.
Podczas wernisażu wystawy można było w prezencie otrzymać flagę powstańczą i tomik wierszy powstańczych, których autorzy są laureatami corocznego konkursu literackiego „O Złoty Kałamarz”.

Pomnik Powstańców Wielkopolskich
Warto wspomnieć, że kulminacją rocznicowych obchodów powstania wielkopolskiego będzie odsłonięcie Pomnika Powstańców Wielkopolskich na skwerze przy LO 21 grudnia o godz. 10:00. Po uroczystościach odsłonięcia goście przejdą do liceum, gdzie nastąpi uroczysta akademia i wręczenie medali Wierni Tradycji.
Wiersze wybranych laureatów konkursu „O Złoty Kałamarz” znajdujących się na pomniku, to czwórka nagrodzonych autorów: Emilia Szymanowska, Teresa Kajl-Jankowska, Andrzej Gniotowski oraz redaktor GPŚ Małgorzata Frąckowiak

Wywieś flagę i biegnij
Z kolei 27 grudnia, dokładnie w 100. rocznicę wybuchu powstania, o godz. 14:00 na Starym Rynku – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego przedstawią inscenizację odnoszącą się do walk i działań powstańczych w 1919 r. Także tego dnia dla mieszkańców zorganizowana zostanie akcja „Wywieś flagę”. Flagi powstańcze będzie można bezpłatnie otrzymać 17 grudnia na Starym Rynku przy stoisku Klubu Młodzieżowego Stowarzyszenia RPW, przy ZSA przy ul. Surzyńskich 2 i w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej filia w Środzie przy ul. Żwirki i Wigury. Natomiast 30 grudnia odbędzie się I Bieg Pamięci im. Powstańców Wielkopolskich, organizowany wspólnie z Klubem Sportowym „Polonia”.

 

Zdjęcia: GPŚ i Galeria Miejska

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl