Maria Mielcerzewicz, prezes SRPW, zaprasza na odsłonięcie pomnika 21 grudnia i inne Grudniowie uroczystości związane z 100. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego. Maria Mielcerzewicz, prezes SRPW, zaprasza na odsłonięcie pomnika 21 grudnia i inne Grudniowie uroczystości związane z 100. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego.

„Nie byłoby tu nas, gdyby nie Oni”

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Trwają ostanie przygotowania do uroczystości upamiętniającej 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. W piątek 14 grudnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. omawiano ostatnie szczegóły obchodów.

W imieniu Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, jego prezes, Maria Mielcarzewicz, zaprasza średzian 21 grudnia o godz. 10:00 na odsłonięcie pomnika Powstańców Wielkopolskich przy LO oraz 27 grudnia na inscenizację historyczną o godz. 14:00 na Starym Rynku, a później na mszę św. i uroczystości na Kwaterze Powstańców na cmentarzu. Zachęca także do czynnego udziału w I Biegu im. Średzkich Powstańców Wielkopolskich (30 grudnia). Apeluje też, by udekorować domy flagami powstańczymi. O poszczególnych wydarzeniach szczegółowo piszemy w osobnych artykułach.

Najważniejsze, że pamięć o powstaniu wielkopolskim ożyła.

M. Mielcarzewicz zwraca uwagę, że grudniowe obchody poprzedzone były wieloma innymi przedsięwzięciami, jak choćby wernisażem wystawy powstańczej w Galerii Miejskiej oraz wystawą prac o powstaniu, wykonanych przez dzieci i młodzież. Na podstawie tych prac powstał kalendarz na 2018 r., który w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Oddział Pamięci Powstania Wielkopolskiego zdobył drugie miejsce. Wydano także tomik poezji pt. „Pamięć zaciera czas”. Odbywało się wiele akademii i konkursów, m.in. na znaczek pocztowy. Prezes SRPW zaznacza także, że 28 grudnia, dzięki marszałkowi województwa wielkopolskiego, Markowi Woźniakowi, spora grupa osób (w tym ponad 50 średzian) uda się na główne obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego do Warszawy.

Odsłonięcie pomnika

W piątek 21 grudnia na skwerze przy LO o godz. 10:00 nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika Powstańców Wielkopolskich. Po osłonięciu i poświęceniu pomnika przez bp Damiana Bryla oraz złożeniu kwiatów goście przejdą do budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbędzie się uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania, co ma związek także z obchodami dnia patrona szkoły. Tam także nastąpi wręczenie medali Wierni Tradycji. Warto dodać, że wiersze wybranych laureatów Konkursu Literackiego „O Złoty Kałamarz”, jakie znalazły swoje miejsce na pomniku, są autorstwa czworga nagrodzonych: Emilii Szymanowskiej, Teresy Kajl-Jankowskiej, Andrzeja Gniotowskiego oraz redaktor Głos Powiatu Średzkiego Małgorzaty Frąckowiak.
W tym dniu będą też utrudnienia dla kierowców, bowiem część ulic Wiosny Ludów i Ks. Kegla, na czas uroczystości, będzie wyłączona z ruchu komunikacyjnego, o czym dokładnie piszemy w innym artykule.

Czytaj: Obchody w Środzie Wlkp. - 100. rocznicy zwycięskiego zrywu zbrojnego Wielkopolan, czyli Powstania Wielkopolskiego. https://goo.gl/Xnrrad

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.