Oceń ten artykuł
(2 głosów)

100. rocznica zwycięskiego zrywu zbrojnego Wielkopolan, czyli Powstania Wielkopolskiego. Środa Wlkp. na to wydarzenie przygotowała się w sposób szczególny.

Odsłonięcie pomnika
W piątek 21 grudnia na skwerze przy LO o godz. 10:00 nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika Powstańców Wielkopolskich.
Po osłonięciu i poświęceniu pomnika przez bp Damiana Bryla oraz złożeniu kwiatów goście przejdą do budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbędzie się uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania, co ma związek także z obchodami dnia patrona szkoły. Tam także nastąpi wręczenie medali Wierni Tradycji. Warto dodać, że wiersze wybranych laureatów Konkursu Literackiego „O Złoty Kałamarz”, jakie znalazły swoje miejsce na pomniku, są autorstwa czworga nagrodzonych: Emilii Szymanowskiej, Teresy Kajl-Jankowskiej, Andrzeja Gniotowskiego oraz redaktor Głosu Powiatu Średzkiego Małgorzaty Frąckowiak.

Inscenizacja historyczna
Kulminacją wydarzeń związanych z rocznicą powstania wielkopolskiego będzie poświąteczny czwartek 27 grudnia. Dokładnie tego dnia 100 lat temu, 1918 r., doszło do wybuchu zwycięskiego zrywu Wielkopolan.
Dlatego punktualnie o godz. 14:00 na średzkim Starym Rynku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego przedstawią inscenizację historyczną odnoszącą się do walk i działań powstańczych w 1918 r. pt. „ Na pomoc walczącemu Poznaniowi”. Inscenizacja będzie opowieścią wydarzeń średzkich sprzed 100 lat, także opowieścią o 1. Kompanii Średzkiej. Także tego dnia nastąpi kulminacja akcji „Wywieś flagę”.
O godz. 15:00 odbędzie się rocznicowa msza św. w kolegiacie, a po niej uroczystość na Kwaterze Powstańców Wielkopolskich na średzkim cmentarzu.

Zarys historii
Przypomnijmy, że na pomoc Poznaniowi wyruszyła 1. Kompania Średzka. Po naradzie na probostwie kolegiaty 28 grudnia 1918 r., nad ranem, podjęto decyzję o utworzeniu kompanii, a dowództwo powierzono podporucznikowi artylerii Alfredowi Milewskiemu. O godzinie 7:30 średzcy ochotnicy pociągiem wyjeżdżają do Poznania. Pierwszym zadaniem Kompani była obrona wylotu ul. Półwiejskiej przed ewentualnymi próbami wtargnięcia saperów niemieckich do śródmieścia od strony Wildy. Przez dwa miesiące walczyła na najtrudniejszych odcinkach frontu. 1 marca 1919 r. wcielono ją do 4. Batalionu Grupy Zachodniej. Rozformowanie nastąpiło w czasie pobytu w Wolsztynie, tym samym 1. Kompania Średzka w swoim powstańczym składzie przestała istnieć.

Uroczystości na cmentarzu
W czwartek 27 grudnia, w 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, po mszy św. w kolegiacie, około godz.16:00 nastąpi przemarsz uczestników obchodów na średzki cmentarz. Tam, na Kwaterze Powstańców Wielkopolskich dokonają się dalsze uroczystości. Kwatera jest już posprzątana i uporządkowana. By ujednolicić jej wygląd podczas uroczystości, Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich dokona dekoracji grobów.

Racowisko dla powstańców
Narodowa Środa i kibice Kolejorza zapraszają na uczczenie setnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w sposób szczególny. Racowisko odbędzie się w czwartek 27 grudnia o godz.18:30 na Starym Rynku w Środzie. W ten sposób „Narodowcy” i kibice wraz ze średzianami chcą oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność Polski. W tym roku każdy uczestnik jest proszony o zakup racy we własnym zakresie. Race można nabyć np. w sklepie Fanatic.

Wywieś flagę
By uczcić 100-lecie wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego, Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w ramach prowadzonej kampanii społecznej zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Wywieś flagę”.
Celem kampanii jest upowszechnianie pamięci o zwycięskim powstaniu oraz przygotowanie mieszkańców Środy i okolic do obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Stowarzyszenie apeluje do wzięcia udziału w akcji i zachęca, aby 27 grudnia wywiesić powstańczą flagę, oddając w ten sposób hołd poległym powstańcom.

I średzki bieg dla powstańców
W niedzielę 30 grudnia w Środzie odbędzie się I Bieg im. Średzkich Powstańców Wielkopolskich, organizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich wspólnie z Sekcją Biegową Klubu Sportowego „Polonia”.
Impreza rozpocznie się o godz. 9:00 nad Jeziorem Średzkim, przy Centrum MaxMarina. O godz. 11:00 wystartuje bieg Małego Powstańca, o godz. 11:30 odbędzie się część oficjalna, o godz. 12:00 przyjdzie czas na główny bieg na 12 km. Zakończenie wydarzenia i dekorację zwycięzców zaplanowano na godz. 14:00.
Wszystkim uczestnikom zostaną wręczone flagi powstańcze, a osoby, które ukończą bieg, otrzymają specjalnie przygotowane na tę okoliczność medale i ciepły posiłek.
Wpisowe tylko na bieg główny to symboliczne 10 zł na renowację cmentarnej Kwatery Średzkich Powstańców Wielkopolskich.

Czytaj: "Nie byłoby tu nas, gdyby nie Oni" - Zaproszenie Marii Mielcarzewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, na obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. https://goo.gl/Lj6Nez

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.