×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Wydrukuj tę stronę
Wystawę "Miasta - Ogrody" można oglądać w Galerii Miejskiej do 25 sierpnia Wystawę "Miasta - Ogrody" można oglądać w Galerii Miejskiej do 25 sierpnia Fot. Janusz Ludwiczak

"Miasta - Ogrody" w Galerii Miejskiej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Od czwartku w Galerii Miejskiej przy średzkim Starym Rynku można oglądać wystawę "Miasta - Ogrody", prezentująca prace malarskie Rafała Lisiaka, poznańskiego malarza i architekta, absolwenta Politechniki Poznańskiej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytetu Artystycznego).

Na wystawie można zobaczyć obrazy ukazujące miasta, te inspirowane rzeczywistymi obiektami i te całkowicie fikcyjne, a także dzieła prezentujące łączenie architektury z jej naturalnym otoczeniem, z przyrodą.

– Pierwsza część wystawy ukazuje sylwetki współczesnych miast, które przez grę swoich płaszczyzn, budynków tworzą inspirujące kompozycje przestrzenne, czemu towarzyszy światło. Poza Barceloną nie są to konkretne miasta, raczej artystyczna wizja. Drugi cykl "Ogrody" poświęciłem zagadnieniom podporządkowania natury przez człowieka, naszą bezradność wobec natury, która potrafi odzyskiwać zagarnięte przez nas przestrzenie. Przedstawiłem opuszczone budynki w lesie, które odzyskuje przyroda, obiekty są zarastane przez drzewa  – opowiada Rafał Lisiak, autor wystawy. Jak wskazuje, malarstwo jest jego drugą pasją po architekturze, dlatego ukończył zarówno Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, jak i architekturę wnętrz na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w stolicy Wielkopolski (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Związany jest z rodzinnym miastem, tu tworzy i projektuje prowadząc wraz z żoną pracownię architektoniczną, a w wolnym czasie poświęca się sztuce.

Wystawę można oglądać w Galerii Miejskiej Muzeum Ziemii Średzkiej "Dwór w Kaszutach" przy Starym Rynku 16 w Środzie Wlkp. do 25 sierpnia w godzinach otwarcia placówki (od wtorku do piątku w godz. od 10 do 16 oraz w weekendy od 10 do 14).