×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Wystawa przedstawiająca historię praw kobiet w Polsce gościła do tej pory m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie czy Białymstoku Wystawa przedstawiająca historię praw kobiet w Polsce gościła do tej pory m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie czy Białymstoku Fot. Janusz Ludwiczak

Środa: "Podwójne wolne" na Starym Rynku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Do końca lipca na średzkim Starym Rynku można oglądać plenerową wystawę "Podwójne wolne. Prawa polityczne kobiet 1918".

Ekspozycja do tej pory gościła w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku i Wilnie, teraz zawitała do Środy Wielkopolskiej. Przygotował ją Instytut Pileckiego wraz ze średzkim Stowarzyszeniem "Biało-Czerwona".

Wystawa przedstawia historię kobiet, walczących o wolną i niepodległą Polskę w 1918 r. oraz podczas wojny polsko-bolszewickiej. Jej głównym celem jest przybliżenie zwiedzającym drogi, jaką przebyły one ku wolności i równouprawnieniu. Prezentacja nawiązuje do biografii konkretnych postaci – niezwykłych Polek żyjących na przełomie XIX i XX wieku.

Na wystawie można zobaczyć żołnierki, społeczniczki i działaczki, pisarki i emancypantki, m.in. Stanisławę Paleolog, Wandę Gertz, Marię Kretkowską, Aleksandrę Szczerbińską, Marię Dulębiankę, Marię Konopnicką, Paulinę Kuczalską-Reinschmit oraz wiele innych. Wszystkie one mierzyły się z represjami zaborców jako Polki i jako kobiety. Dorastały i docierały różnymi drogami do idei wolnej Polski i równych praw kobiet. Ich dorobek i życiorysy stanowią część demokratycznej i nowoczesnej historii Polski.

Inspiracją do powstania objazdowej wystawy plenerowej była 100. rocznica nadania praw wyborczych polskim kobietom pod koniec listopada 1918 r., na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. "Podwójnie wolne" – to słowa jednej z sufrażystek, komentującej ukazanie się tego dekretu.

Wystawę można oglądać na średzkim Starym Rynku do końca lipca.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.