Koncert na cześć 250. rocznicy Konfederacji Barskiej wzbudził wiele pozytywnych emocji. Koncert na cześć 250. rocznicy Konfederacji Barskiej wzbudził wiele pozytywnych emocji.

Obchody 250. rocznicy konfederacji barskiej… [Galeria]

Oceń ten artykuł
(1 głos)

...w naszym mieście odbywały się w sobotę 28 kwietnia. W Ośrodku Kultury w Środzie z tej okazji odbył się koncert, a po nim debata społeczna na temat wydarzeń z roku 1768.

Koncert Konfederacyjny Jacka Kowalskiego z zespołem Monogramista JK w składzie: Jacek Kowalski, Wojciech Winiarski, Marzena Łopińska, Justyna Gertner-Pieche i Anita Murawska napawał publiczność wyjątkowym nastrojem. Jacek Kowalski między utworami pozwolił sobie na przypominanie wydarzeń historycznych z okresu utworzenia zbrojnego szlachty polskiej w latach 1768-1772. Zadając retoryczne pytania pozwalał słuchaczom zagłębić się w owe czasy Rzeczpospolitej.
Po koncercie odbyła się debata „Konfederacja dziś: pobożni socjaliści czy katolicka prawica?”, którą poprowadził Piotr Gruszczyński i Łukasz Warzecha.
Przypomnijmy, że Konfederacja Barska (zbrojny związek szlachty) utworzony została w Barze na Podolu 29 lutego 1768 r. w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczpospolitej. Jej celem było zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA