×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

W stowarzyszeniu działa 30 wojowniczek w wieku od 30 do 80 lat	W stowarzyszeniu działa 30 wojowniczek w wieku od 30 do 80 lat Fot. Towarzystwo Średzkich Amazonek

Amazonki będą świętowały 20-lecie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W poniedziałek w ośrodku kultury zainaugurowany zostanie jubileusz 20-lecia Towarzystwa Średzkich Amazonek, w ramach którego odbędzie się spektakl teatralny „Jest jak jest” w wykonaniu Agnieszki Różańskiej, aktorki poznańskiego Teatru Nowego. Z kolei 22 września nad jeziorem Średzkim odbędzie się po raz pierwszy Charytatywny Bieg „Po zdrowie dla Średzkich Amazonek”. O tym jak powstało Towarzystwo Średzkich Amazonek, czy rak piersi to wyrok śmierci i dlaczego warto się badać opowiada prezes organizacji, Aneta Oporowska.

Za kilka dni Towarzystwo Średzkich Amazonek będzie obchodzić 20-lecie. A jak to wszystko się zaczęło?
Pomysłodawcą był dr Mohsen Nasher, który prowadzi klinikę w Środzie. Wpadł pomysł, byśmy się zrzeszyły. Namówił p. Wiesławę Strugarek i tak powstało stowarzyszenie. Dziewczyny zaczęły się spotykać i działać. Kto jak kto, ale kobieta kobietę zawsze zrozumie.

Na czym polega Wasza działalność?
W tej chwili jest nas 30 kobiet. Najmłodsze panie mają po 30+, a najstarsza amazonka ma 80 lat. To cieszy szczególnie nowe osoby, gdy widzą, że po raku piersi można dalej żyć. Naszym zadaniem jest profilaktyka, dotarcie do kobiet, przekonanie ich, że warto się badać.

No właśnie, sporo kobiet unika badań
Wynika to ze wstydu, ale również z takich stwierdzeń, ze mnie to nie dotknie, mnie to nie dotyczy. Część osób pewnie się też boi. Kobiety nie zdają sobie sprawy, że zmienił się sposób leczenia, nie zawsze wiąże się to z usunięciem piersi.

Można powiedzieć, że jesteście wojowniczkami?
Staramy się nie myśleć o chorobie. Rak piersi to jest nie tylko choroba ciała, ale w dużej mierze też choroba ducha, dlatego działamy aktywnie sportowo, pływamy, jeździmy w góry, uprawiamy nordic walking. Ostatnio wzięłyśmy udział w spartakiadzie, podczas której pływałyśmy smoczymi łodziami po jeziorze Maltańskim w Poznaniu. Jest to dla nas terapia, pomaga zdrowy ruch.

22 września organizujecie bieg charytatywny. Dlaczego warto wybrać się wtedy nad jezioro Średzkie?
Organizujemy po raz pierwszy bieg „Po zdrowie dla średzkich amazonek”, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy. Będzie to bieg dookoła jeziora na dystans ok. 5,5 km. Przygotowujemy również bieg dla dzieci na krótki dystans 300 metrów oraz nordic walking w trzech kategoriach. Wszystko poprzedzi rozgrzewka, połączona z treningiem fitness. Bieg będzie połączony z festynem profilaktycznym. Średzianie powinni się pojawić, poznać nas, zobaczyć jak żyjemy, ale również będą mogli zadbać o swoje zdrowie. Będą stoiska profilaktyczne.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.