×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Środa: Dokładamy miliony do szpitala

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

92 proc. szpitali powiatowych w Polsce po pierwszym półroczu wykazywało stratę, która w końcu roku może wynieść średnio 5 mln zł w każdej placówce Wynika to z raportu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Szpital średzki też rokrocznie przynosi straty.

Ponad 2 mln zł wyniosła średnio strata szpitala powiatowego za pierwsze półrocze 2019 r., podczas gdy za cały 2018 r. – 2,7 mln zł. Sytuacja 117 lecznic, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez specjalistów ze Szkoły Głównej Handlowej, pogorszyła się znacznie od 2015 r., który został wzięty pod uwagę jako podstawa wyliczenia ryczałtu dla szpitali w sieci. O ile w 2015 r. stratę wykazało 52,21 proc. placówek, a na koniec 2017 r. – 54,87 proc., o tyle pierwsze półrocze 2019 r. ze stratą zamknęło już 92,24 proc. lecznic.

Szpital średzki wykazuje stratę od co najmniej kilku lat. Pod koniec sierpnia sesji rady miasta prezes lecznicy Paweł Dopierała przedstawił raport finansowy. – W zeszłym roku na podstawowej działalności było minus 4 mln 400 tys. zł. – powiedział Dopierała. – Ale wcześniej różnie to wyglądało. W jednym roku pojawił się dodatkowy milion za nadwykonania z 2014 r., co może w obrazie zaburzyć tę tendencje. Ale jest to wartość między 3,5 mln zł a 4,4 mln zł. – zakomunikował o stratach szpitala.

I tak w 2015 gmina dołożyła do działalności bieżącej szpitala 600 tys. zł, a powiat – 400 tys. zł. W 2017 z kolei gmina – 1,4 mln zł, powiat – 3 mln zł. W zeszłym roku odpowiednio powiat – 2,4 mln i gmina – 1,4 mln zł. A jak będzie w tym roku? – Na początku roku przyjęliśmy plan taki, jak w zeszłym roku. Plan finansowy na 2019 rok jest identyczny z tym na 2018. Przy założeniu wzrostu kosztów głównie wynikających z ustaw i norm zatrudnieniowych pielęgniarek i położnych uznaliśmy, że ten plan będzie ambitny – powiedział prezes Dopierała.

Na pierwsze półrocze zakładano stratę w wysokości 1 942 025,98. Jednak dzięki działaniom zarządu udało się ją zmniejszyć i wyniosła ona 1 453 323,22 zł. W tym roku, zarówno w budżecie miasta, jak i powiatu, czyli właścicieli spółki Szpital Średzki, nie przewidziano pieniędzy na pokrycie strat. – Tegoroczne zadłużenie nie wpłynie na globalne zadłużenie szpitala w związku z tym, że mamy przychody związane ze sprzedażą nieruchomości w latach kolejnych. Postaramy się tę stratę pokryć ze sprzedaży, czyli zaciągając w tej chwili pożyczkę, a spłacając ją w 2021 roku. Nie obciążając tym samym ani budżetu gminy ani powiatu – tłumaczył Dopierała.

Zdaniem prezesa szpitala poprawa wyniku o pół miliona w ciągu pół roku to sukces. – To, że będzie strata na bieżącej działalności to jest raczej pewne i będziemy przez ładnych parę lat tę stratę mieli - wspomina. Dodajmy, że największym kosztem w bieżącej działalności szpitala są koszty osobowe – wynoszą one 68 proc. budżetu.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.