Pierwsze ustalenia ws. remontów dróg zapadły na spotkaniu z radnymi pod koniec maja. Pierwsze ustalenia ws. remontów dróg zapadły na spotkaniu z radnymi pod koniec maja.

Dominowo: Wyremontują obie drogi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już od początku roku trwały spotkania radnych gminy ze starostą Ernestem Iwańczukiem. Tematem spotkań była współpraca samorządu gminnego i powiatowego w zakresie inwestycji drogowych.

Podczas posiedzenia komisji, które miało miejsce pod koniec maja br. ustalono, że inwestycja na drodze Zberki – Murzynowo Kościelne będzie realizowana. Nie było jeszcze wtedy pewne na jaką skalę. Pierwsza wersja, zgodnie z projektem, który uzyskał dofinansowanie, czyli nakładka, budowa ronda i ścieżki pieszo-rowerowej na całym odcinku drogi. Z kolei druga wersja zakłada wariant tańszy, ale jednocześnie oznacza to rezygnację z dofinansowania. W tym przypadku remont drogi będzie polegał na położeniu dwóch warstw masy bitumicznej oraz budowy fragmentu nowego chodnika. Ta wersja okazała się o wiele tańsza, co przesądziło o podjęciu decyzji. Dzięki temu pozostałe środki samorząd gminny i powiatowy przeznaczy na przebudowę drogi na ulicy Średzkiej w Dominowie, na odcinku od ulicy Centralnej do ulicy Nekielskiej.

W ramach przebudowy ma powstać m.in. nowy chodnik (ścieżka pieszo-rowerowa), wyniesione przejścia dla pieszych. Pierwszym etapem jest sporządzenie dokumentacji i uzyskanie pozytywnych decyzji środowiskowych. Jeszcze w tym roku prace projektowe zleci powiat, a za wykonanie projektu zapłaci gmina Dominowo. Jednocześnie trwają prace projektowe w celu wybudowania sieci gazowej ma ulicy Średzkiej. Mają być zakończenie w tym roku, a sieć zostanie wybudowana w roku 2020. Dopiero po zakończeniu prac przez Wielkopolską Spółkę Gazową, powiat z gminą mogą przystąpić do przebudowy drogi. Za inwestycję na drodze Zberki – Murzynowo Kościelne koszty całkowicie ponosi powiat. W przypadku drogi w Dominowie jest to powiat, gmina oraz ewentualnie Narodowy Fundusz Przebudowy Dróg Lokalnych, jednak po złożeniu wniosku i otrzymaniu dofinansowania.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.