Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Wody na rozlewisku koło Nietrzanowa cały czas przybywa Wody na rozlewisku koło Nietrzanowa cały czas przybywa

Wody coraz więcej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich miesiącach przez nasz powiat przeszło wiele ulew i wichur. To powoduje podwyższony stan wód nie tylko na naszym terenie, ale także na terenie całej Polski. Czy grożą nam podtopienia dróg i pól?

Moskawa jest prawobrzeżnym dopływem Warty przepływającym przez nasz powiat. Swoje źródło ma niedaleko Nekli, a do Warty uchodzi w pobliżu Józefowa. Nie jest rzeką, która zagrozić może pobliskim mieszkańcom, jednak z powodu dużej ilości opadów w ciągu ostatnich miesięcy nawet ona wystąpiła z brzegów, zalewając pobliskie tereny.
Pod koniec sierpnia pisaliśmy o problemach, jakie Moskawa przysparzała mieszkańcom Chłapowa i Bagrowa. Zalewała bowiem tamtejszą drogę, utrudniając przejazd. Także dziś, przejeżdżając przez powiat, można dostrzec podwyższony stan wody i zalewane pola. Czy koryto rzeki zostało więc udrożnione?

Nie ma zagrożenia
? Aktualnie Moskawa jest drożna, a wysoki stan wody spowodowany jest wyłącznie dużą ilością opadów, które nie wsiąkają w mokrą glebę ? tłumaczy Barbara Nizioł z Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. ? W dolinach i rozlewiskach każdej rzeki będzie się zdarzać, że woda okresowo występuje z brzegów, tak jak na przykład w okolicach Nietrzanowa ? dodaje. Twierdzi też, że woda może spowodować szkody tylko tym, którzy samowolnie zmieniają przeznaczenie gruntów zalewowych.

Powiat pomaga
? Moskawa nie jest zarządzana przez powiat średzki. Oczyszczanie rzeki i jej bieżące utrzymanie należy do zadań WZMiUW ? mówi starosta. Mimo to powiat z własnych pieniędzy usuwał zatory z koryta rzeki. WZMiUW nie widzi też zagrożenia i twierdzi, że Moskawa jest drożna. Jednak starosta przeznaczył w budżecie odpowiednią kwotę na dalsze jej czyszczenie i udrażnianie, które zaplanowane jest na przełom listopada i grudnia.

A co z Wartą?
Również osoby zamieszkujące nad Wartą spoglądają z niepokojem na stan wody. Co prawda, rzeka ta przekroczyła stan ostrzegawczy, ale według Krajowego Instytutu Meteorologii nie musimy przejmować się powodzią

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Warto obejrzeć