×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Nie tak powinien wyglądać dym z komina. Nie tak powinien wyglądać dym z komina.

Taniej i ekologiczniej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ruszył sezon grzewczy. Jakie sposoby ogrzewania naszych domów wybrać, aby zaoszczędzić i chronić powietrze przed zanieczyszczeniami?

Jeden z naszych Czytelników napisał do nas, że można już wyczuć zbliżającą się zimę. Jej zwiastunem nie jest jednak niska temperatura, a duszący zapach wydobywający się z kominów w naszym mieście. Przesłał on też do redakcji informację odnośnie sposobu rozpalania w piecach od góry. Według średzianina, dzięki takiemu sposobowi ilość dymu wydobywająca się z komina jest o wiele mniejsza. Zainspirowani tymi informacjami postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie można palić drewnem lub węglem bardziej ekologicznie, czy alternatywne metody ogrzewania pomieszczeń są droższe oraz jakie błędy grzewcze najczęściej popełniają średzianie.

O piecach na węgiel
W rozmowie ze specjalistą od montażu systemów grzewczych usłyszeliśmy, że rozpalanie pieca od góry jest faktycznie lepsze i może ograniczyć znaczną ilość szkodliwego dla środowiska dymu.
? Większość pieców na węgiel będzie i tak wkrótce wycofywana ze sprzedaży. Były to ?śmieciuchy? i palono w nich czym popadnie. Wprowadzone zostaną tylko piece na ekogroszek, w których nie ma możliwości palenia odpadami ? mówi średzki specjalista. Według niego, aby zaoszczędzić na węglu czy ekogroszku, trzeba dbać o kilka czynników: izolację całego budynku, dmuchawy i stałą temperaturę w piecu. Dzięki temu taki sposób ogrzewania może być tańszy od gazowego.

Ogrzewanie gazowe
Korzystanie z ogrzewania gazowego jest bardzo wygodne, bo bezobsługowe. Kotły gazowe mogą w dodatku ogrzewać wodę. Jedynym minusem takiego sposobu na ciepło w domu są, według wielu mieszkańców Środy, wysokie rachunki. Jednak zważając na wciąż rosnącą cenę węgla i dość stałe ceny gazu, wydatki mogą okazać się podobne.

Ekologiczne alternatywy
Jednym z przyjaznych dla środowiska sposobów na ciepło w naszym mieszkaniu jest ogrzewanie podczerwienią. Taką alternatywę proponuje m.in. firma Solar-Volt z Janowa k. Środy.
? Podczerwień bezpośrednio nagrzewa podłogę, ściany, przedmioty oraz ludzi znajdujących się w pomieszczeniu. Promienie podczerwone jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Oddaje też przyjemne ciepło, porównywane do uwalnianego przez piece kaflowe ? tłumaczy przedstawiciel firmy, Maciej Harłożyński.
Należy dodać, że w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania, maty i panele grzewcze na podczerwień działają bezszelestnie są bezobsługowe. Koszt takiego ogrzewania wcale nie jest większy niż zakup pompy ciepła czy kotła gazowego. Na montaż paneli w lokalu o powierzchni 150 m2 wydamy około 17 tys. zł, gdzie tradycyjne instalacje kosztują jeszcze raz tyle.

Przede wszystkim rozsądek
Według straży miejskiej, w ubiegłym roku grzewczym strażacy interweniowali 42 razy w sprawie spalania niedozwolonych odpadów w piecach. Takie zachowanie prowadzi do zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają wszyscy mieszkańcy. Pamiętajmy też o tym, że przewody kominowe i wentylacyjne powinny być poddawane kontroli stanu technicznego raz w roku. Jest to obowiązek każdego mieszkańca.
? Dodatkowo dwa razy w roku powinno się przeprowadzać czyszczenie przewodów spalinowych ? przypomina mistrz kominiarstwa z naszego powiatu. Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do zaczadzeń, zapaleń przewodów kominowych oraz wielu innych niebezpieczeństw. Warto więc pamiętać, że możemy w ten sposób zaszkodzić innym i samym sobie.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.