Wydrukuj tę stronę
Nauczyciele średzkich szkół nadal strajkują. Nauczyciele średzkich szkół nadal strajkują.

Strajk nauczycieli trwa. Jest jednak nadzieja na matury

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Od 8 kwietnia trwa strajk nauczycieli. Pomimo tego, egzaminy gimnazjalistów i ósmoklasistów w naszym powiecie odbyły się planowo. Teraz absolwenci szkół średnich i ich rodzice z niecierpliwością oczekują decyzji i odpowiedzi na pytanie, czy odbędą się matury? Jakie decyzje podjęli dyrektorzy strajkujących średzkich placówek?

Dyrektorzy szkół, które weszły w spór zbiorowy, nie mogą przystąpić do strajku. Dzięki ich odpowiednim działaniom, kreatywności i staraniom odbyły się egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów. Wielkimi krokami zbliża się jednak termin matur, które powinny rozpocząć się w poniedziałkowy poranek 6 maja.
Jak zapewniają dyrektorzy trzech publicznych placówek średnich w Środzie, na terenie których strajkują nauczyciele, trwają rozmowy i przygotowania do matur. Mają nadzieję, że dojdą one do skutku.
By jednak tak się stało, trzeba było zwołać Radę Pedagogiczną, podczas której wystawiono oceny końcowe i nadano absolwentom szkół średnich promocję czyli status ukończenia szkoły średniej. Bez tego bowiem uczeń nie może przystąpić do egzaminu dojrzałości.

Zielone światło dla uczniów
Mimo trudności ze zwołaniem odpowiedniej liczby kadry nauczycielskiej, udało się przeprowadzić we wszystkich szkołach średnich na terenie Środy Rady Pedagogiczne klasyfikacyjne, tym samym dając „zielone światło” uczniom, by mogli przystąpić do egzaminów maturalnych.
Jak wcześniej informowała dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Katarzyna Światowy, wystawiono już końcowe oceny absolwentom i już 5 kwietnia zwołano radę. Takie działanie było zapobiegawcze, by umożliwić wystawienie świadectw w przypadku, gdyby strajk trwał dłużej. W związku z tym w najbliższy piątek 26 kwietnia uczniowie klas maturalnych oficjalnie zakończą rok szkolny.
24 kwietnia udało się także przeprowadzić takie Rady Pedagogiczne w Zespole Szkół Rolniczych i w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Na ten dzień większość nauczycieli zawiesiło strajk, by zapewnić odpowiednią ilość kadry, niezbędną do przeprowadzenia rad. W środę odbyły się również w tych szkołach zajęcia zgodnie z planem lekcyjnym. Jak poinformowała dyrektor ZSR Ewelina Zawielak, absolwenci zostali sklasyfikowani i będą mogli przystąpić do matury. Ma także nadzieję, że egzaminy dojrzałości odbędą się zgodnie z planem, uprzednio jednak muszą nastąpić uzgodnienia z komitetem strajkujących.
Także wicedyrektor CKZiU Justyna Tomczyk-Wojciechowska potwierdziła, że rada odbyła się w „Hipolicie” i absolwenci zostali sklasyfikowani, otrzymując tym samym promocję, czyli możliwość do przystąpienia do egzaminów maturalnych.

Nerwowe oczekiwania
Dziś, tj. 25 kwietnia odbędą się rozmowy między zarządem ZNP rejon Środa, a nauczycielami. 26 kwietnia natomiast w Warszawie będą miały miejsce dalsze spotkania przedstawicieli nauczycieli z rządem. Jakie zapadną decyzje?
Dyrektorzy LO, ZSR i CKZiU zgodnie twierdzą, że ostateczne decyzje dotyczące przeprowadzenia matur powinny być znane jeszcze w tym tygodniu, a najpóźniej do poniedziałku 29 kwietnia, gdyż już wtedy muszą być uzgodnione komisje egzaminacyjne. Mają także nadzieję, że nie powstaną duże trudności ze znalezieniem obsady członków komisji, bez względu, czy będą to nauczyciele z danej placówki, czy też z zewnątrz.

Maturzyści na start?
Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to po długim weekendzie majowym maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości. W poniedziałek 6 maja absolwenci szkół średnich egzaminem z języka polskiego powinni rozpocząć maturę. We wtorek 7 maja zmagać się będą z matematyką, a w środę 8 maja z językiem angielskim. W sumie maturzyści zmierzą się z minimum czterema egzaminami pisemnymi i dwoma ustnymi.
Do egzaminów obowiązkowych należą: ustne z języka polskiego i wybranego języka obcego oraz egzaminy pisemne: z języka polskiego, matematyki, wybranego języka obcego oraz wybranego przedmiotu dodatkowego.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl