Obraz Jasnogórski w drodze do kolegiaty nieśli m.in. średzcy bracia kurkowi. Obraz Jasnogórski w drodze do kolegiaty nieśli m.in. średzcy bracia kurkowi. Archidiecezja Poznańska

Trwa nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W sobotę 6 lipca tłumy wiernych oczekiwały na przyjazd kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w dekanacie średzkim rozpoczęła się w minioną środę od Krerowa. W kolejnych dniach Obraz Jasnogórski odwiedził parafie w Mącznikach, Bagrowie i Murzynowie Kościelnym, z którego w sobotnie popołudnie został przewieziony na średzki Stary Rynek. W uroczystości nawiedzenia wziął udział Metropolita Poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Następnie korowód w towarzystwie średzkiej orkiestry dętej, braci kurkowych i średzkiego bractwa cechowego, harcerzy przeszedł do Kolegiaty, gdzie odbyło się przekazanie ikony, po którym odprawiona została uroczysta msza święta.

– Wiara nie jest kwestią emocji, ale rozumnym odczytywaniem wcześniejszych znaków. Jest zgodą umysłu na wcześniej dostrzeżoną prawdę – powiedział w homilii abp. Stanisław Gądecki. W swoim kazaniu metropolita nawiązał do cudu Jezusa w Kanie Galilejskiej, a także mówił o kryzysie małżeństwa. – Małżeństwo, czyli związek mężczyzny i kobiety jest czymś świętym, oznacza nowy porządek wspólnoty ludzkiej. Miłość ludzka i radość z biegiem lat się wyczerpuje. Każde ludzkie uczucie powoli się zużywa i wygasa. Przyzwyczajenie – jak mówi Szekspir jest potworem zmieniającym w pył nasze uczucia. Z powodu trosk tego świata co będziemy jedli, pili, w co będziemy się przyodziewać małżeństwu brakuje radości. Ludzie są zniechęceni do własnego małżeństwa. Trzeba zaprosić do siebie Jezusa. Gdy małżonkowie zapraszają go do swojej wspólnoty, on bez wahania wkracza i działa. Z Jezusem obrzęd zawarcia sakramentu małżeństwa staje się wyznaniem wiary, dokonanym w kościele. Bez Jezusa, polegając tylko na własnych siłach ulegamy nieuchronnie prawom natury, czyli stopniowemu procesowi utraty energii. W miejsce  burzliwej miłości polegającej często na egoistycznym podążaniu piękna zamiast osoby pojawi się nowy rodzaj miłości – zaznaczył abp Stanisław Gądecki.

Obraz Jasnogórski od 18 maja odwiedza wszystkie parafie archidiecezji poznańskiej. Obraz przebywał w Kolegiacie przez dwa dni (6-7 lipca), a następnie w kolejnych dwóch średzkich parafiach: Najświętszego Serca Pana Jezusa (8 lipca) i św. Józefa (9 lipca). Dzień później trafił do parafii w Mądrem. W czwartek opuścił ostatnią parafię w dekanacie średzkim (w Nietrzanowie), po czym w piątek powitany został w Sulęcinku w dekanacie nowomiejskim. Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej odbywa się pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”. Jak podkreśla arcybiskup Stanisław Gądecki „Nawiedzenie to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz powołania do istnienia biskupstwa w Poznaniu”. Ostatnie nawiedzenie obrazu nastąpiło 42 lata temu, pod koniec maja 1977 roku.

Plan Nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiej w najbliższych dniach:

13 sob – Solec
14 ndz - Nowe Miasto
15 pn - Mieszków
16 wt - Dębno n. Wartą
17 śrt – Radlin
18 czw – Cielcza
19 pt – Kolniczki
20 sob - Chocicza

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.