Środa: Sto zabranych praw jazdy na powiatowych drogach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W miniony weekend policjanci ze średzkiej zatrzymali setne prawo jazdy kierowcy, który w obszarze zabudowanym jechał zdecydowanie za szybko.

Liderzy niechlubnego rankingu mieli blisko 150 km/h na liczniku. Przy takich prędkościach, gdy dojdzie do wypadku to pieszy, rowerzysta, biegacz, dziecko na rolkach – żaden z niechronionych uczestników ruchu drogowego - nie ma szans na przeżycie. - Wszystko wskazuje na to, że prym wśród piratów drogowych niestety wiodą młodzi kierowcy. To nie jest norma, ale tego rodzaju łamanie prawa mają na sumieniu głównie kierowcy z przedziału wiekowego od 20 do 30 lat. Zatem i z mniejszym doświadczeniem, nie bójmy się też powiedzieć – że z mniejszą wyobraźnią dotyczącą bezpieczeństwa drogowego – mówi naczelnik dróg, kom. Marcin Puzicki.

Przypomnijmy, że od 2015 roku obowiązują przepisy restrykcyjnie traktujące kierowców, którzy szczególnie szybko jeżdżą w terenie zabudowanym. To sporo czasu, by się przyzwyczaić i widząc znak „obszar zabudowany, zdjąć nogę z gazu.” Policjanci ruchu drogowe ze Środy wskazują, że od początku roku musieli zatrzymać już pond 100 praw jazdy. Musieli, bo zatrzymanie prawa jazdy takiemu kierowcy jest obligatoryjne. Zatem prócz mandatu karnego, a czasem nawet wniosku o ukaranie, kierowca „ z ciężkim butem” nie może liczyć na łagodne traktowanie.

Jak wygląda czołówka pirackiej listy w powiecie średzkim? Otwiera ją 30-letni kierowca audi, który jadąc w lipcu audi na liczniku miał w terenie zabudowanym 144 km/h. Przypomnijmy, że nie powinien jechać szybciej niż 50 km/h. Zaraz za nim z niechlubnym wynikiem 143 km/h uplasował się zatrzymany w kwietniu 32-latek z Zaniemyśla, który kierował hyundaiem santa fe. 141 km/h miał mieszkaniec Środy, który w kwietniu został zatrzymany z nadmierną prędkością podczas jazdy vw golfem. W kwietniu bmw miał na liczniku 139 km/h, tak samo jak w czerwcu kierowca passata. W lutym audi A6 jechać z prędkością 138 km/h, a na początku sierpnia citroen C5 miał 137 km/h.

- To wyniki zatrważające, gdyż z samego założenia obszar zabudowany ma dawać pieszym i rowerzystom ochronę – właśnie przez gwarancję mniejszej prędkości pojazdów. To bez znaczenia czy obszar zabudowany obejmuje zabudowę miejską, wiejską czy przemysłową. Wymagania wobec kierowców dotyczą przede wszystkim wolniejszej jazdy. Jeżeli znaki drogowe tego nie określają inaczej, w obszarze zabudowanym kierowcy mogą poruszać się z prędkościami 50 km/h w godz. 05:00 – 23:00 i 60 km/h w godz. od 23:00 – 05:00. W szczególnych przypadkach prędkości te mogą zostać zmniejszone do 40 km/h a nawet 30 km/h np. w bezpośrednim sąsiedztwie szkół czy placów zabaw – przypomina asp. Edyta Kwietniewska, rzecznik prasowa średzkiej policji.

- W obszarze zabudowanym jest większy ruch pieszy, przemieszczają się dzieci. Wolna jazda daje im zdecydowanie większą możliwość wyjść ze zdarzenia obronną ręką. Średnio każdy z zatrzymanych ponad stu kierowców miał na liczniku 110 km/h. Droga hamowania z tej prędkości na równym i suchym asfalcie to około 62 m. W takiej sytuacji osoba, która znalazła się na jezdni ma raczej niewielkie szanse na przeżycie – dodaje Kwietniewska.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ