Plany rozwoju wąskotorówki zakładają wybudowanie linii do Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach czy wprost na plażę nad Jeziorem Raczyńskim w Zaniemyślu Plany rozwoju wąskotorówki zakładają wybudowanie linii do Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach czy wprost na plażę nad Jeziorem Raczyńskim w Zaniemyślu Fot. Towarzystwo Przyjaciół Kolei Wąskotorowej "Bana"

Powiat: Wąskotorówką nad jezioro Raczyńskie i do muzeum w Koszutach?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

By wąskotorówka mogła dalej funkcjonować konieczny jest kompleksowy remont infrastruktury, przede wszystkim torowiska. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kolei Średzkiej „Bana” mają też ambitne plany, które zakładają wybudowanie linii do Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach czy wprost na plażę nad Jeziorem Raczyńskim w Zaniemyślu. Z kolei w samym Zaniemyślu mogłoby powstać muzeum kolejki. W ciągu roku miałoby odbywać się również więcej imprez – od nocy muzeów, po zlot zabytkowych pojazdów czy obchody święta kolejarza i pociągi mikołajkowe.

Jak już pisaliśmy tydzień temu Średzka Kolej Powiatowa jest w złym stanie. Ostatni kompleksowy remont całej linii przeprowadzono w 1952 r., a przez ostatnie 30 lat prowadzone były jedynie drobne remonty punktowe. Na dodatek w ostatnich dniach doszło do awarii parowozu, który w tym roku raczej nie wyjedzie już na trasę. O potrzebnych remontach i inwestycjach rozmawiali pod koniec sierpnia radni trzech samorządów – powiatu średzkiego, miasta Środa i gminy Zaniemyśl, którzy zobowiązali się do podpisania porozumienia i przekazywania środków na ratowanie wąskotorówki.

Nie ma wątpliwości, że jest to jedna z największych atrakcji regionu średzkiego. W 2016 r., kiedy wąskotorówka została reaktywowana przez Towarzystwo „Bana” przejechało się nią 14,5 tys. osób. Rok później z kolejki skorzystało już dwukrotnie więcej osób, bo aż 30 615, a w roku ubiegłym 36 892. Dla porównania, gdy kolejkę obsługiwał Zarząd Dróg Powiatowych najwięcej pasażerów skorzystało z niej w 2013 r. - kolejka przewiozła 8 161 osób.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kolei Średzkiej „Bana”, którzy często społecznie opiekują się wąskotorówką, poświęcając swój czas i środki na funkcjonowanie, utrzymanie infrastruktury mają wiele pomysł na jeszcze większe ożywienie kolejki. Wśród nich jest utworzenie miejsca piknikowego na stacji Śnieciska, w którym organizowane mają być m.in. ogniska. Są również propozycje stworzenia cyklicznych imprez wokół kolejki

– W maju moglibyśmy przyłączać się do Nocy Muzeów. Myśleliśmy też o stworzeniu dwudniowej imprezy, połączonej ze zlotem zabytkowych pojazdów, w tym samochodów, która mogłaby stać się rozpoznawalna w całym kraju – w Wolsztynie się udało. Kolejne imprezy mogłyby odbywać się z okazji europejskiego dnia bez samochodu czy święta kolejarza, a pod koniec roku uruchamialibyśmy pociągi mikołajkowe – wskazuje Mikołaj Sztuber, członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kolei Średzkiej „Bana”.

Dalszy punkt rozwoju średzko-zaniemyskiej „bany” to powstanie nowych odcinków – odbudowanie linii do Muzeum Ziemi Średzkiej – dworu w Koszutach oraz na plażę nad Jeziorem Raczyńskim w Zaniemyślu.

– Do Koszut wąskotorówka kiedyś jeździła. Jest tam gotowe podtorze, wystarczyłoby tylko uporządkować i przygotować teren, potem wystarczy położyć podkłady i tory. Mogłoby powstać również przedłużenie nad jezioro Raczyńskie – przekonuje Mikołaj Sztuber.

Zmianę trasy kolejki wymusi też przyszła droga ekspresowa S11, która zostanie wydłużona z Kórnika przez Środę do Ostrowa Wielkopolskiego.

– W każdym z procedowanych wariantów przebiegu drogi ekspresowej S11 zostanie zachowana ciągłość wąskotorowej linii kolejowej. W ramach projektu przewidziano wiadukt drogowy w ciągu drogi S11, który zostanie poprowadzony nad linią kolei wąskotorowej. Wykonawca opracowań projektowych w drodze uzgodnień z zarządcą uzyska informacje, jaka skrajnia pionowa potrzebna jest dla zapewnienie funkcjonowania tej linii. W oparciu o te uzgodnienia zostanie zaprojektowany wiadukt, by zapewnić ciągłość ruchu na Średzkiej Kolei Powiatowej – zaznacza Alina Cieślik, rzecznik wielkopolskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu.

► CZYTAJ TAKŻE: Jaka przyszłość czeka wąskotorówkę?

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

DominoFashion Grudzień
Reklama GPŚ BOCZNA