Ludowcy pojawili się przed średzkim biurem Agencji Restrukturyzacji i Mienia Rolnego (AGiMR) Ludowcy pojawili się przed średzkim biurem Agencji Restrukturyzacji i Mienia Rolnego (AGiMR) Fot. Tomasz Małecki

Środa: Ludowcy oskarżają ministra rolnictwa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polskie Stronnictwo Ludowe kontratakuje przed wyborami i wytyka błędy PiS-owskiemu ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Ardanowskiemu. – Dosyć partactwa w ministerstwie – mówią ludowcy.

Liderka średzkiego PSL-u i kandydatka w wyborach do Sejmu Mirosława Katarzyna Kaźmierczak oraz kandydat numer jeden Jacek Tomczak zorganizowali konferencję prasową, podczas której skrytykowali działalność ministra Ardanowskiego. Przyczynkiem do zwołania konferencji było ujawnione w ostatnim czasie nagranie. Minister Ardanowski mówił w nim m.in.: „Narasta kryzys. Wnioski rolników rozpatrywane są nie miesiącami, a latami. Rolnicy zapomnieli, na co je składali. Środki publiczne są realnie zagrożone. Nie da się już zgonić na poprzedników”.

Zdaniem kandydatów ludowców słowa te pokazują prawdziwe, nieudolne ich zdaniem, podejście rządu PiS-u do polskiej wsi.
– Przez trzy lata planowania budżetu, rząd PiS obniżył krajowy budżet na rolnictwo w stosunku do 2016 r. (planowanego przez PSL – przyp. red.) o 17 mld zł – przypomniał poseł Jacek Tomczak.

Jak podkreślała średzka kandydatka z wypowiedzi ministra wychodzi skandaliczny stan zarządzania agencją, która nie radzi sobie z rozpatrywaniem wniosków.
– Poziom wykorzystania funduszy dla rolnictwa w drugim filarze, czyli modernizacji gospodarstw, inwestycjach w gospodarstwa jest jednym z najniższych w Europie. To świadczy o tym, że wbrew temu, co mówi PiS, że niby tak dba o rolnictwo, to w rzeczywistości nie potrafi wykorzystać środków europejskich na rozwój rolnictwa – zauważyła Mirosława Kaźmierczak.
Przypomniała też, że to PSL-owski minister rolnictwa Stanisław Kalemba wynegocjował rekordowe środki na rolnictwo, a teraz PiS nie potrafi ich wydać.

Politycy PSL domagają się od dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Środzie wyjaśnień, ilu rolników czeka na rozpatrzenie wniosków, a także informacji czy dopłaty będą na czas wypłacane rolnikom. Kaźmierczak skrytykowała też, dwukrotną, zmianę na stanowisku dyrektora średzkiego oddziału ARiMR-u.

PSL przedstawiło także „Pakt dla zdrowia”. Przewiduje on m.in. podwyższenie publicznych nakładów na ochronę zdrowia do wysokości co najmniej 6,8 proc. PKB już w przyszłym roku.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA