Premier Mateusz Morawiecki i średzcy repatrianci Premier Mateusz Morawiecki i średzcy repatrianci Fot. Tomasz Małecki

Środa: Wsparcie dla repatriantów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z repatriantami z Kazachstanu ze średzkiego ośrodka adaptacyjnego Rodak. W czwartek, 10 października, na lotnisku Poznań-Ławica władze państwowe i samorządowe spotkały się by zawrzeć porozumienie dotyczące pomocy udzielanej im już na lotniskach.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele lotniska Poznań-Ławica, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, premier RP Mateusz Morawiecki, a także wicestarosta średzka Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka przedstawiciele zaangażowanej w projekt
firmy Welcome Airport Services. Premier w swoim wystąpieniu zauważył, że Polacy zsyłani byli w różne rejony świata, ale zawsze pamiętali o ojczyźnie.

– Dbamy dlatego o Polaków, którzy tam zostali, o ich potomkach. To morze łez, bezmiar tragedii naszych rodaków. Z drugiej strony powinniśmy wspominać tych, którzy przyczynili się do rozwoju ziem. Z ich dzieła możemy być dumni – stwierdził.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska powinna być domem dla wszystkich, dla których jest ona ojczyzną, niezależnie gdzie aktualnie przebywają.

Następnie swoje przemówienie wygłosił poseł Szymon Szynkowski vel Sęk. Podkreślił, że polityka jego partii w zakresie repatriacji nie jest skupiona jedynie na zwiększeniu liczby repatriantów.

Średzcy repatrianci osobiście podziękowali oni za wsparcie premierowi, wręczyli mu też bukiet kwiatów. Oficjalnie otwarta została także wystawa „Znani Nieznani Polacy Światu”. Będzie ona dostępna do zwiedzania w hali przylotów Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Przypomnijmy, że średzki Rodak to jeden z dwóch funkcjonujących w Polsce dla repatriantów. Obecnie w Środzie znajduje się około 60 repatriantów ze wschodu. 

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA