Ponad 7 tys. mieszkańców ze wschodu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Systematycznie od 2014 roku rośnie liczba obcokrajowców przebywających na terenie Polski. Zjawisko to możemy również zaobserwować w naszym powiecie. Prawie 13% mieszkańców powiatu średzkiego to osoby pochodzące z innych krajów.

Skomplikowana sytuacja polityczna za wschodnią granicą i rozwój na rynku pracy w Polsce sprawiają, że na przyjazd do naszego kraju decyduje się coraz więcej obcokrajowców. Głównym celem migracji tych osób, szczególnie z Ukrainy, jest podjęcie pracy. Władze gminy i powiatu działają więc w zakresie asymilacji nowych mieszkańców.
– Coraz większa liczba obywateli innych państw w powiecie skłania do przeanalizowania możliwych działań, jakie możemy podjąć w celu zapewnienia im dobrych warunków do aklimatyzacji – mówi starosta Marcin Bednarz.
Dane, które pozwalają oszacować, ilu wschodnich sąsiadów przebywa obecnie na terenie powiatu, to przede wszystkim liczba zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy w okresie do 6 miesięcy cudzoziemcom. W 2016 roku w średzkim PUP zarejestrowano 5876 tego typu oświadczeń, z czego 5759 pism dotyczyło obywateli Ukrainy. Te liczby z każdym rokiem rosną. Z najnowszych danych na 14 grudnia br. wynika, że w tym roku wpłynęło już 7430 takich oświadczeń. Większość z tych osób zatrudniona jest w przemyśle produkcyjnym. Jeszcze w zeszłym roku wśród obcokrajowców pochodzenia ukraińskiego w naszym rejonie przeważali mężczyźni. Już w tym roku liczbowo dorównują im kobiety.
Włodarze miasta i powiatu planują stworzyć jeszcze przyjaźniejsze warunki przybyszom z Ukrainy. W najbliższym czasie ma poszerzyć się działalność średzkiej Biblioteki Publicznej o dział z lekturami i prasą w języku ukraińskim. Ponadto ma zostać utworzony przewodnik w tym języku, zawierający informacje z zakresu prawa, ubezpieczeń społecznych czy spraw obywatelskich. Planuje się również organizację imprez o charakterze kulturalno-sportowym, np. festiwal piosenki polsko-ukraińskiej.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy