×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Powiat: Trzymajcie ręce na kierownicy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego doprecyzowuje dotychczasowe procedury działania policji. O szczegółach mówi komisarz Mariusz Puzicki naczelnik średzkiej drogówki.

W tej chwili zostało to sprecyzowane, że możemy kontrolować jako policja w miejscach niebezpiecznych, zabronionych. W miejscach gdzie obowiązywał zakaz zatrzymywania np. na chodnikach, zatoczkach autobusowych możemy prowadzić kontrole pojazdów. Z tym, że ustawodawca zaznaczył, że przypadku zatrzymania pojazdu należy włączyć światła błyskowe niebieskie, żeby zasygnalizować, że kontrola jest prowadzona.

Skąd taka zmiana?

– To wynika ze zgłoszeń obywateli, szczególnie do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Te w większości dotyczą ruchu drogowego: nieprawidłowego parkowania, przekroczenia prędkości. Ale było to często w takich miejscach gdzie nie byliśmy wstanie tego egzekwować. Bo odcinek był zbyt krótki, bo był ciąg pieszo-rowerowy czy inne przeszkody. A teraz możemy powadzić taką kontrolę. Będziemy kontrolować tam, gdzie społeczeństwo od nas wymaga. Stąd te zmiany.

Dobrze, zacznijmy od tego jakie są obowiązki kierowcy przy kontroli drogowej? Bo o tym najczęściej się mówi w kontekście zmian przepisów.

– Generalnie w rozporządzaniu zostało wyartykułowane, że trzymamy ręce na kierownicy. Przepisy o wykonywaniu poleceń od policjanta obowiązują od zawsze. I tu się nic nie zmieniło. Powszechnie o tym wiadomo, że w przypadku zatrzymania do kontroli należy wykonywać poleceni policjanta. Ale po wprowadzaniu tego rozporządzenia, to głównie zasługa mediów, wielu kierowców w momencie zatrzymania do kontroli kurczowo trzymają kierownicę i czekają na dalsze polecenia. Funkcjonariusz podchodzi przedstawia się i podaje powód kontroli. Jeżeli kontrolowany nie stwarza realnego zagrożenia dla policjanta, to nie musi przez całą kontrolę tej kierownicy trzymać. Ale są sytuacje, np. w godzinach nocnych gdzie funkcjonariusz może powiedzieć: proszę nie opuszczać pojazdu, trzymać ręce na kierownicy. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Policjant drogówki zatrzymuje auto do kontroli. Co oczywiste bada trzeźwość kierowcy. Czy może zbadać też pasażerów?

– Trzeźwość badamy jeżeli jest podejrzenie popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. Jeśli któryś z tych pasażerów popełnił wykroczenie i ma to być powód w sądzie, że osoba znajdowała się wstanie po spożyciu czy w stanie nietrzeźwości jak najbardziej policjant może zbadać pasażera na tę okoliczność. Nieraz są takie sytuacje, że dochodzi np. do stłuczki a pojazd zatrzymujemy kilka kilometrów dalej. Jeśli nie mamy pewności kto prowadził auto kontrolujemy stan trzeźwości wszystkich pasażerów. Musimy mieć materiał dowodowy czy ktoś nie mataczy w sprawie.

Co jeszcze to rozporządzanie zmieniło, albo ma zmienić?

– Na przykład przy zmasowanym badaniu trzeźwości policjant nie ma obowiązku się przedstawiać, ale na prośbę obywatela musi to uczynić. To skraca czas kontroli i rozładowuje korki. To dobre rozwiązanie.

To nie jedyne zmiany jakie przygotował dla nas ustawodawca.

– Tak. Oczywiście od stycznia (ostatecznie od 6 grudnia – przyp. red,) wejdzie m.in. obowiązkowy korytarz życia czy jazda suwak i spisywanie drogomierza. Podczas każdej kontroli policjant będzie spisywał stan licznika i to będzie wpisywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. To ma zapobiec tzw. przekręcaniu liczników. 

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.