Pamiętajmy, aby dobrze przemyśleć decyzję kupna lub przygarnięcia psa. Pamiętajmy, aby dobrze przemyśleć decyzję kupna lub przygarnięcia psa.

Prezent nie tak idealny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Za kilka dni usiądziemy do wigilijnego stołu, podzielimy się opłatkiem i wręczymy sobie prezenty. Dla wielu idealną niespodzianką będzie nowy, czworonożny członek rodziny. Często po kilku tygodniach od świąt okazuje się jednak, iż zakup psa nie był tak doskonałym pomysłem.

Dla wielu schronisk adopcja przed świętami oznacza strach przed zwrotem. Większość przypadków adopcji w tym okresie to bowiem decyzje podejmowane pod wpływem chwilowej euforii i ekscytacji. Ludzie, którzy kupili bądź przygarnęli małego pieska, nie zdają sobie na początku sprawy, z czym posiadanie psa się wiąże. Szczeniak jest zwierzęciem, którego trzeba nauczyć wszystkiego od początku. Wolontariusze ze średzkiego schroniska proponują, aby przed adopcją zabrać dziecko do schroniska i pokazać mu, jak wygląda życie porzuconych zwierzaków, które kiedyś też były kochane, dopóki nie okazały się nietrafionym prezentem.

Kiedy jeszcze nie opadnie kurz po świętach, za oknem słychać już huk petard. Jest to czas bardzo trudny dla psów oraz ich właścicieli. Większość czworonogów panicznie boi się takich wybuchów. Jak zatem pomóc naszemu czworonogowi przeżyć ten okres jak najmniej stresująco? Po pierwsze powinno się zrezygnować z samodzielnie dobieranych środków farmakologicznych, a i na te polecane przez weterynarzy należy bardzo uważać. Do dziś zdarza się, że niektórzy lekarze polecają ogólnodostępny Sedalin, który wpływa jedynie na motorykę psa.
– Warto stworzyć psiakowi jakiś cichy i spokojny kącik z dala od okien np. w łazience czy pod biurkiem. Zagłuszenie tego, co dzieje się na dworze, również jest wskazane. Nie można za bardzo rozczulać się nad psem, bo wtedy jego stres będzie się pogłębiać. Niektóre psiaki pozwalają sobie założyć na uszy opaskę. Wszystkie te wskazówki pomogą przejść łagodniej przez tę noc, ale o okresie sylwestrowym warto pomyśleć znacznie wcześniej i sukcesywnie, powoli odczulać u psa strach przed wybuchami. – wyjaśnia Barbara Wójciak, członek średzkiego TOZ-u.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy