×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Powiat: W trosce o bezpieczeństwo pieszych Fot. Komenda Powiatowa Policji w Środzie

Powiat: W trosce o bezpieczeństwo pieszych

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Średzcy policjanci kolejny raz przeprowadzili akcję NURD – Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Jej celem jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi oraz rowerzyści.

W minioną środę, 4 grudnia łącznie skontrolowano ponad 40 osób. W 39 przypadkach powodem były ujawnione wykroczenia drogowe. Najczęściej na sumieniu mieli coś kierowcy, ale i piesi nie pozostawali bez winy.

– Funkcjonariusze wskazywali, że najczęściej piesi przechodzą przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Nagminne jest to w centrum miasta i przy targowisku. Choć kierowcy coraz częściej są kulturalni i zatrzymują się przed pasami, przepuszczają przechodniów – informuje kierownik ruchu drogowego asp. sztab. Stanisław Florczak.

– Ale niektórzy psują ten dobry zwyczaj np. parkując w rejonie przejść dla pieszych, co należy do poważny wykroczeń wpływających na bezpieczeństwo pieszych – zaznacza aspirant Stanisław Florczak ze średzkiej drogówki.

Według danych policji w zeszłym roku na polskich drogach zginęło 803 pieszych. 6913 osób zostało rannych, w tym 2665 ciężko.

Tylko w listopadzie na wielkopolskich drogach co 9 godzin dochodziło do wypadku, co 5 dni ginął pieszy. W tym czasie w województwie doszło do 280 wypadków drogowych. W 75 przypadkach były to zdarzenia z udziałem pieszych. Zginęło w nich 19 osób, w tym 6 pieszych, a 320 osób odniosło obrażenia, w tym 69 pieszych.

Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych spowodowanych przez pieszych były nieostrożne wejście na jezdnię: przed jadącym pojazdem, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, nieostrożne wejście na jezdnię: zza pojazdu, przeszkody i wejście na jezdnię przy czerwonym świetle.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.