×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Jeszcze w ubiegłym tygodniu plakaty wyborcze posła PSL Jacka Tomczaka wisiały na drzewach przy drodze z Dominowa do Środy Jeszcze w ubiegłym tygodniu plakaty wyborcze posła PSL Jacka Tomczaka wisiały na drzewach przy drodze z Dominowa do Środy Fot. Janusz Ludwiczak

Powiat: Dwa miesiące po wyborach wciąż zachęcają do głosowania

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Komitety wyborcze miały 30 dni od wyborów na zdjęcie wszelkich reklam, ogłoszeń i plakatów wyborczych. Czas na zdjęcie materiałów wyborczych był zatem do 12 listopada. Jednak jeszcze w kilku miejscach wiszą banery zachęcające do oddania głosu na danego kandydata.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu na drzewach przy drodze z Dominowa do Środy wisiały banery wyborcze Jacka Tomczaka, który został wybrany posłem PSL. Również w samej Środzie, w wielu miejscach nadal do głosowania zachęca kilku kandydatów. Przy ul. Górki powiewają plakaty Mirosława Piaseckiego, który kandydował do senatu. O sprawie dyskutowano również na facebookowej grupie Mieszkańcy Powiatu Średzkiego. Dopiero po wpisach mieszkańców część kandydatów zdjęła swoje  materiały promocyjne.

– Po publikacji postu plakat został zdjęty. Natomiast inne komitety będę miały głęboko gdzieś, relacje o nie zdjętych plakatach i banerach. Środę całą posprzątaliśmy w dwa dni po wyborach. Kolega przeoczył jeden plakat z Zaniemyśla. Mogła mi to Pani napisać w prywatnej wiadomości a nie robić sensacje – odpowiada Michał Jurga, kandydat Konfederacji do Senatu, który odpowiedział na post Agaty Szymkowiak.
Dodajmy, że niektóre plakaty i banery wyborcze zostały bez zgody gminy i zarządcy drogi. Zgodnie z zarządzeniami władz samorządów wyznaczone zostały miejsca, przeznaczone na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów wszystkich komitetów wyborczych.

„W innych miejscach umieszczanie plakatów lub haseł wyborczych wymaga uzgodnienia z właścicielem lub zarządcą nieruchomości. Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia kampanii wyborczej pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów” – czytamy w zarządzeniu.

Jeżeli plakaty czy bilbordy nie zostaną usunięte, wójt (lub burmistrz) postanawia o ich usunięciu na koszt pełnomocnika wyborczego konkretnego komitetu wyborczego i jest to właśnie odpowiedzialność administracyjna.  Za wykroczenie grozi kara grzywny od 20 do 5 tys. zł.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.