Oficjalne otwarcie krematorium Finis, 55. takiego obiektu w Środzie. Oficjalne otwarcie krematorium Finis, 55. takiego obiektu w Środzie.

Krematorium już działa! [ZDJĘCIA]

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

We wtorek 8 maja odbyło się oficjalne otwarcie wraz z poświęceniem Krematorium Finis znajdującego się przy ulicy Niedziałkowskiego 41 w Środzie. Na jakich zasadach będzie ono działać?

Tam, gdzie jest ziemski koniec
W oficjalnym otwarciu Krematorium Finis udział wzięli: burmistrz Wojciech Ziętkowski, starosta Marcin Bednarz, Krzysztof Urbas wójt gminy Zaniemyśl, przedstawiciele innych krematorium, Eugeniusz Gauza - projektant obiektu, wykonawca, ks. Janusz Śmigiel i ks. Sławomir Krzeszewski oraz zaproszeni goście. Aktu poświęcenia krematorium dokonał ks. Krzysztof Michalczak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie. Z Warszawy przybył także Krzysztof Wolicki - prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, który na ręce Katarzyny Magierskiej-Felusiak – prezes firmy Finis wręczył dwa certyfikaty, między innymi certyfikat rekomendacji. Symbolizując oficjalne otwarcie krematorium, wstęgę przecięła prezes Finis wraz z współwłaścicielami: Maciejem Lipskim i Dariuszem Tabaką. Zapewniają oni, że w krematorium będą świadczone profesjonalne usługi o wysokim standardzie, mając na względzie zrozumienie oraz odpowiednio ustosunkowanie się wobec sfery duchowej i psychicznej rodziny biorącej udział w ceremonii spopielenia swoich bliskich.

Spopielenie ciał
Krematorium Finis jest 55. tego rodzaju obiektem w Polsce. Dzięki przestronnej sali ceremonialnej, pokojowi ostatniego pożegnania oraz pomieszczeniom socjalnym zapewnia bliskim zmarłego komfort i spokój w trudnych chwilach. Po pożegnaniu przez rodzinę, trumna umieszczana jest za pomocą automatycznego podajnika w komorze spalania pieca nagrzanego do temperatury 800 stopni Celsjusza. Cały proces spopielania odbywa się pod okiem wykwalifikowanego personelu, który nadzoruje pracę pieca. Sam proces wprowadzania ciała do kremacji przebiegać będzie bez udziału rodziny. Może ona oczekiwać w innym pomieszczeniu bądź zdecydować, aby prochy zostały oddane do zakładu pogrzebowego, który dokonuje pochówku zmarłego. Przeciętny czas kremacji to 90 minut.
- Podczas spopielenia zwłok z komina budynku wydziela się para wodna. Kremacja jest procesem obojętnym dla środowiska, bezdymnym i bezwonnym – zapewnia Katarzyna Magierska-Felusiak z Krematorium Finis.
Rodzina chcąca, aby ich bliski po śmierci został skremowany, musi zgłosić ten fakt wybranemu przez nią zakładowi pogrzebowemu i wypełnić dokument potwierdzający zgodę na spopielenie. Cały przebieg transportu i przygotowania zwłok odbywać będzie się za pośrednictwem firm pogrzebowych.
Krematorium w Środzie działa w godzinach 8:00-16:00, jednak zgłoszenia do kremacji przyjmować będzie całą dobę telefonicznie lub mailowo.

Kremacja a wiara Kościoła
Kościół nadal preferuje pochówek ciał, zgodnie z tradycją chrześcijańską, ale już od ponad pół wieku zezwala na kremację zwłok, pod warunkiem, by „wybór ten nie był podyktowany wolą „odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła”, co dokumentuje instrukcja „Ad resurgendum cum Christo” Kongregacji Nauki Wiary z 2016 r. Czytamy w niej: „prochy zmarłego muszą być przechowywane z zasady w miejscu świętym, czyli na cmentarzu, lub jeśli trzeba w kościele albo na terenie przeznaczonym na ten cel przez odpowiednie władze kościelne. […] Nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty”. Należy jednak pamiętać, że msze święte żałobne należy odprawić przed spopieleniem zwłok.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza anetabad anetabad 05 grudzień 2018

    W Białej Podlaskiej dużo osób korzysta z krematorium zakładu Hades a to ze względu na niższą cenę ceremonii i nowocześniejsze podejście do pochówku.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA