Pięczkowo: Folklor Tośtoków nieustannie żywy

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Pod koniec października uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pięczkowie odwiedzili przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca „Tośtoki”.

Spotkanie zaczęło się od przedstawienia krótkiego rysu historycznego zespołu „Tośtoki”. Następnie uczniowie zapoznali się z fragmentami filmu „W gościnie u Tośtoków”. Prezentował on archiwalne nagrania ukazujące występy grupy dorosłych i dzieci pod kierunkiem wieloletniej kierowniczki zespołu Franciszki Tomczak. Przedstawiciele zespołu zaprezentowali też tradycyjny strój tośtocki i opowiedzieli o tradycjach regionalnych kultywowanych na terenie Pięczkowa i okolic. Jednym z nich jest tzw. Wodzenie Niedźwiedzia.

Najbardziej interesujący okazał się pokaz tańców i pieśni w wykonaniu zespołu „Tośtoki”. Zaprezentowane zostały m.in. tańce Szewczyk i Krzewina oraz pieśni „Prosto od sąsiada” i „Czemuś mnie Maryś”. Wizyta zespołu miała na celu zapoznanie uczniów z bogatą działalnością zespołu oraz zachęcenie młodzieży do kultywowania tradycji folklorystycznych.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ