Pięczkowo: Pamiętali o lokalnych bohaterach

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Uczniowie szkoły podstawowej w Pięczkowo dołączyli do ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Jej organizatorem było Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W piątek 25 października uczniowie klas I-III odwiedzili miejsca pamięci w Pięczkowie i zapalili przy nich znicze. Wyjście edukacyjne poprzedzone było wcześniejszymi rozmowami na temat historycznych faktów, które upamiętniają tablice. Została też przygotowana wystawa, która upamiętniała ważna wydarzania z okresu drugiej wojny światowej na terenie powiatu.

Przypomniano o egzekucji Stanisława Dudziaka i Wojciecha Gwizdały przez żandarmów niemieckich w Pięczkowie i dwóch zbiorowych egzekucjach: na Starym Rynku w Środzie oraz na Łąkach Kijewskich dokonane przez Einsatzkommando 15. Ogólnopolska akcja „Szkoła pamięta” była też doskonałą okazją do przypomnienia społeczności szkolnej ważnych postaci dla Pięczkowa. Wśród nich znaleźli się: Franciszka Tomczak, Czesława Zięta, Antoni Banaszak, Ignacy Wawrzyniak oraz Franciszka i Antoni Lerczak.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.