Stanisław Plewako (z prawej) chciałby, aby w Nowym Mieście upamiętnić w jakiś sposób jego przodków. Stanisław Plewako (z prawej) chciałby, aby w Nowym Mieście upamiętnić w jakiś sposób jego przodków.

Zapomniany ród?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Po publikacji artykułu o pracach archeologicznych prowadzonych przy kościele w Nowym Mieście otrzymaliśmy wiadomość od Stanisława J. Plewako. Mieszkaniec Warszawy poinformował nas, że jest potomkiem rodziny Grabskich herbu Wczele, czyli rodu, który od 1677 roku przez kolejne 150 lat był właścicielem Nowego Miasta.

Pasją Stanisława Plewako jest genealogia jego rodziny. W związku z tym stara się jak najdokładniej sprawdzać ślady po swoich przodkach. Niedawno natrafił w internecie na artykuł z Głosu Powiatu Średzkiego opisujący wykopaliska prowadzone na terenie wokół nowomiejskiego kościoła. Skontaktował się z nami, aby opowiedzieć historię o swoich przodkach, którzy byli mocno związani z Nowym Miastem.

Wielu mieszkańców Nowego Miasta i okolic na myśl o historii swojego regionu przywołuje ród Doliwów czy czasy zaboru pruskiego, kiedy ogromnym majątkiem, na który składała się również okolica Nowego Miasta zarządzał Hermann Kennemann. Myśląc o lokalnej historii warto jednak pamiętać o rodzie Grabskich herbu Wczele, którzy byli właścicielami Nowego Miasta przez 150 lat, począwszy od 1677 roku.

Pisząc o rodzie Grabskich należy wspomnieć o Kazimierzu Grabskim, kasztelanie śremskim, który zmarł prawdopodobnie w 1682 roku. Jego brat, Stanisław, kasztelan rogoziński, najpewniej pochowany został w Poznaniu, gdzie jest jego epitafium. Obaj mężczyźni otrzymali tytuł z nominacji króla Jana III Sobieskiego. Stanisław Grabski walczył 11 listopada 1673 r. pod Chocimiem, na czele swojej chorągwi w zwycięskiej bitwie przeciw Turkom. Wojskami polskimi dowodził wówczas – jeszcze hetman – Jan Sobieski.

– W Nowym Mieście pochowany został nasz przodek, Franciszek Grabski, stolnik bracławski, który zmarł 7 lutego 1724 w Jaromierzu. Jego synem był Stanisław Grabski, najwybitniejszy w XVIII w. przedstawiciel rodziny, który utrwalił status magnacki. On również został pochowany w Nowym Mieście, jak zapisano, w kościele – mówi Stanisław Plewako. – Kolejne pokolenie to m.in. Ksawery Grabski, poseł na sejm 1782 r. Zmarł 10 września 1785 r. w Nowym Mieście i tam został pochowany. Był on ojcem mojego praprapradziadka, Kaliksta Grabskiego, i jego starszego brata, Onufrego Grabskiego. Onufry odziedziczył Nowe Miasto, a Kalikst – Marcinkowice. Starszy z rodu Grabskich zmarł 20 października 1827 r. w Lgowie, a pochowany został w Nowym Mieście – dodaje.

Warszawiak zwrócił się do wójta Nowego Miasta z propozycją, aby upamiętnić Stanisława Grabskiego.

– Nasza inicjatywa uhonorowania Stanisława Grabskiego tablicą na ścianie budynku na rynku Nowego Miasta nie spotkała się z aprobatą wójta Aleksandra Podemskiego, nie wiem dlaczego – tłumaczy S. Plewako. – Potomkowie młodszej linii rodziny Wczele-Grabskich, właścicieli Nowego Miasta, wygasłej na moim pradziadku Stefanie Grabskim w 1918 r., chętnie podjęliby kontakt z lokalną społecznością Nowego Miasta. Czy to parafii św. Trójcy, czy gminy – dodaje. Skontaktować się ze Stanisławem Plewako można pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Patryk

Pasjonat muzyki rockowej oraz grafiki komputerowej. Człowiek wielu pasji i zamiłowań. Nie znosi nudy, ciągle musi coś tworzyć.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.