Kilka jednostek wzięło udział w pozorowanym pożarze w lasku Guć. Kilka jednostek wzięło udział w pozorowanym pożarze w lasku Guć. Aleksandra Kujawa

Nowe Miasto: Strażackie manewry w lasku Guć

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Strażacy z ochotniczych straży pożarnych nieustannie sprawdzają swoje umiejętności dotyczące gotowości bojowej do akcji. Pokazały to kolejne zorganizowane manewry.

W środę 14 sierpnia druhowie z kilku jednostek OSP wzięli udział w ćwiczeniach gaśniczych. Zostały one zorganizowane przez Komendanta Gminnego Związku OSP Gminy Nowe Miasto nad Wartą - asp. sztab. Mariusza Polla, przy udziale asp. Dominika Drella z OSP Dominowo i asp. Krystiana Senka – naczelnika OSP Pięczkowo.

Realizując założenia, jakie przyświecały organizatorom, zastępy strażackie zostały skierowany do lasku Guć w Nowym Mieście, gdzie doszło do pożaru drzewostanu. Z powodu złych warunków atmosferycznych ogień szybko się rozprzestrzeniał. Do działań skierowano zastępy ochotników z Pięczkowa, Nowego Miasta, Wolicy Koziej, Klęki, Boguszyna i Szypłowa. Na miejsce zdarzenia zadysponowano całą gamę sprzętu, od samochodów rozpoznawczo-ratowniczych po ciężkie, wyposażone w dodatkowe zbiorniki przenośne oraz motopompy.

- Ważnym elementem manewrów było dysponowanie sił i środków do zdarzenia zgodnie z realnym czasem, jaki zająłby zastępom dotarcie na miejsce zdarzenia. Miało to wymusić na uczestnikach potrzebę prawidłowego zorganizowania łączności przy jednoczesnym przyjmowaniu kolejnych zastępów. Jednostki, które przybyły do pożaru jako pierwsze, rozpoczęły podawanie wody w natarciu na front pożaru, początkowo zapewniając zapas środka gaśniczego metodą dowożenia. Wraz z dojeżdżaniem kolejnych samochodów do punktu przyjęcia sił i środków. Kierujący Działaniem Ratowniczym musiał dokonać podziału miejsca zdarzenia na odcinki bojowe oraz wdrożyć koncepcję budowy magistrali wodnej, biegnącej od rzeki Warty do frontu pożaru, co miało zapewnić wystarczającą ilość wody potrzebną do gaszenia – relacjonuje Mariusz Poll, komendant Gminnego Związku OSP w gminie Nowe Miasto.

Ćwiczenia wyglądające z pozoru na proste, dobitnie wypunktowały elementy wiedzy pożarniczej, nad którymi trzeba pracować i ograniczenia sprzętu, jakie poszczególne jednostki posiadają.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA