Zdaniem radnej Katarzyny Gomułkiewicz (pośrodku) problem ten dotyczy wielu jednostek OSP. Zdaniem radnej Katarzyny Gomułkiewicz (pośrodku) problem ten dotyczy wielu jednostek OSP. Fot. Janusz Ludwiczak

Zaniemyśl: Problemy u strażaków

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Między innymi o problemach z gotowością bojową druhów z OSP Zaniemyśl rozmawiali podczas poniedziałkowej sesji zaniemyscy radni. Ponadto podjęta została uchwała o sprzedaży gminnej nieruchomości pod stację transformatorową dla spółki Enea.

Zaledwie 40 minut trwała dziesiąta już sesja Rady Gminy Zaniemyśl. Na początku posiedzenia władze gminy przedstawiły informację o realizowanych inwestycjach. – Na ukończeniu są prace związane z przebudową budynku kotłowni na świetlicę wiejską w miejscowości Jaszkowo. Unieważniony został przetarg na przebudowę drogi Płaczki - Śnieciska. Oferta z najwyższą liczbą punktów opiewała na kwotę 694 tys. 206 zł i 58 gr i znacznie przekraczała budżet gminy. Konieczny będzienowy przetarg. Rozpoczynają się prace związane z przebudową ulicy Plażowej w Jeziorach Małych. Wartość tej inwestycji to 337 723 zł, zakończenie prac przewidziane jest do końca sierpnia – informował radnych zastępca wójta gminy Zaniemyśl, Bogdan Schwanke.

W dalszej części sesji radni podjęli uchwałę o sprzedaży gminnej nieruchomości spółce Enea Operator. – Czy nie lepsza byłaby umowa najmu? Wykrawamy sobie małą działkę, jak dziurę w serze. Zostaniemy z wygryzioną nieruchomością, Enea będzie miała grunt, a tak mielibyśmy dochód z czynszu lub opłaty za służebność – wskazywała radna, Katarzyna Gomułkiewicz. – Enea woli inwestować na gruntach własnych. Kiedyś stacje transformatorowe budowało się na nieruchomościach prywatnych, do dziś nie są rozwiązane sprawy własnościowe, ani przez służebność ani najem. Jest to mała działka o powierzchni 26 m kw., nie kolidująca z pozostałym terenem – wyjaśniała, kierownik Referatu Rolnictwa i Gospodarki Gruntami Urzędu Gminy w Zaniemyślu, Barbara Cukrowska. Ostatecznie większością głosów radni zgodzili się na sprzedaż działki. Za było 10 radnych, przeciw była jedynie radna Katarzyna Gomułkiewicz. Od głosu wstrzymało się troje radnych: Bartosz Biskup, Paweł Kurpik i Marek Stroiwąs.

Na zakończenie sesji przewodnicząca rady gminy Justyna Dąbrowska odczytała pismo od OSP Zaniemyśl w sprawie problemów z gotowością strażaków: „Problem dotyczy obsady samochodu pożarniczego, zwłaszcza kierowców w godz. od 6:00 do 15:30 w dni robocze. Strażacy, którzy mogą brać bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych pracują poza terenem gminy. W listopadzie zwracaliśmy się z prośbą o zatrudnienie strażaków w jednostkach gminnych. Prosimy o rozważanie możliwości udzielenia punktów preferencyjnych druhom podczas naborów w jednostkach gminy” - cytowała fragment wniosku.

– Cenię pracę strażaków, ale konkursy odbywają się zgodnie z prawem, wymagane są odpowiednie kwalifikacje – tłumaczył wicewójt Bogdan Schwanke. – Nie wiem, czy dodatkowe punkty są możliwe. Przez osoby, które nie są strażakami, odczytywane mogłoby to być jako dyskryminacja. Sprawa nie dotyczy tylko gminy Zaniemyśl. Większość jednostek OSP boryka się z podobnym problemem. Potrzeba tu rozwiązań systemowych – podsumowała radna Katarzyna Gomułkiewicz.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.