×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Zaniemyśl: Radni chcą ratować wąskotorówkę Fot. Janusz Ludwiczak

Zaniemyśl: Radni chcą ratować wąskotorówkę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas poniedziałkowej sesji Rada Gminy Zaniemyśl przyjęła deklarację w sprawie wspólnych działań na rzecz Średzkiej Kolei Powiatowej.

Deklaracja jest efektem porozumienia Rady Powiatu Średzkiego, Rady Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej i Rady Gminy Zaniemyśl o udzieleniu wsparcia, umożliwiającego dalsze i nieprzerwane funkcjonowanie kolejki wąskotorowej, o czym szerzej pisaliśmy na początku września.

Zadeklarowana współpraca, w tym pomoc finansowa, realizowana będzie przez samorządy w latach 2020-2023. Kolejne decyzje w sprawie ratowania wąskotorówki zapadną po przyjęciu podobnej deklaracji przez pozostałe samorządy.

►CZYTAJ TAKŻE: Jaka przyszłość czeka wąskotorówkę?

►CZYTAJ TAKŻE: Wąskotorówką nad jezioro Raczyńskie i do muzeum w Koszutach?


DEKLARACJA SAMORZĄDÓW LOKALNYCH w sprawie podjęcia wspólnych działań na rzecz Średzkiej Kolei Powiatowej

Średzka Kolej Powiatowa powstała w 1902 r. W szczytowym okresie sieć linii kolejowej liczyła 118 km długości stanowiąc jedną z najlepiej rozwiniętych samorządowych sieci kolejowych w II Rzeczpospolitej. W 1949 została włączona w struktury Polskich Kolei Państwowych, a jako majątek samorządu Powiatu Średzkiego została przejęta ponownie w latach 2002 i 2010. Dzisiaj Kolejka ma już 117 lat i jest zabytkiem techniki na skalę europejską oraz niekwestionowaną turystyczną perłą Wielkopolski. Z lat jej świetności pozostało tylko 14 km linii na trasie Środa Wielkopolska – Zaniemyśl. Podkreślić należy, że średzka kolej zawsze prowadziła planowany ruch pociągów przy użyciu parowozów stając się pod tym względem prawdziwą „perełką” wśród kolejek wąskotorowych. Obecnie funkcję przewoźnika oraz zarządcy infrastruktury pełni Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”, które również dba o stan techniczny infrastruktury i utrzymanie porządku.

Kolejka cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i odwiedzających Powiat Średzki turystów, w tym również zagranicznych. W ostatnich latach odnotowany został znaczący wzrost przewożonych pasażerów, których liczba przekroczyła 30000 osób. To stanowi o jej niezwykłej atrakcyjności turystycznej dla Gminy Zaniemyśl, Gminy Środa Wielkopolska oraz Powiatu Średzkiego.
W chwili obecnej tabor kolejowy i infrastruktura stacji i torowiska wymagają szczególnego zainteresowania ze strony właściciela i natychmiastowych kapitalnych remontów. Dotyczą one:
− kompleksowej wymiany podkładów i szyn kolejowych,
− naprawy obiektów inżynierskich, w szczególności wiaduktu nad linią kolejową Poznań– Kluczbork,
− rewitalizacji infrastruktury pasażerskiej, w tym między innymi naprawy peronów, poczekalni, pomieszczeń sanitarnych,
− przeprowadzenia napraw głównych lokomotyw i wagonów,
− naprawy nawierzchni na przejazdach kolejowo – drogowych.

Pomimo faktu, iż Powiat Średzki przeznacza corocznie na utrzymanie kolejki znaczne środki finansowe, to są one niewystarczające dla dalszego funkcjonowania kolejki w zakresie spełniania jej funkcji turystycznych. Przeprowadzenie wymaganych inwestycji i remontów jest niemożliwe bez wsparcia samorządów lokalnych, po terenie których kursuje „Średzka Bana”.

Na wspólnym spotkaniu, w dniu 30 sierpnia 2019 r., radnych Rady Powiatu Średzkiego, Rady Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej i Rady Gminy Zaniemyśl prezentowano
stanowisko o potrzebie udzielenia wsparcia, umożliwiającego dalsze i nieprzerwane funkcjonowanie kolejki wąskotorowej jako wyjątkowej atrakcji turystycznej. Wyrażano wolę współpracy zmierzającej do przeprowadzenia kapitalnego remontu torowiska oraz infrastruktury turystycznej kolejki. Zadeklarowana współpraca, w tym pomoc finansowa realizowana będzie przez obecne samorządy lokalne w latach 2020 – 2023. Równoczesne przyjęcie deklaracji przez Radę Gminy Zaniemyśl, Radę Miejską w Środzie Wielkopolskiej i Radę Powiatu Średzkiego pozwoli Zarządowi Powiatu na opracowanie wieloletniego harmonogramu planowanych remontów i napraw oraz określenie niezbędnych kwot wydatków. Przyjęta deklaracja stanowić będzie wolę finansowego wspierania przez samorządy lokalne niezbędnych prac inwestycyjno – remontowych prowadzonych na rzecz Średzkiej Kolei Powiatowej.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.