Zaniemyśl: Specjalistyczny statek będzie oczyszczał Jezioro Raczyńskie Rys. Prote - Technologie dla Środowiska

Zaniemyśl: Specjalistyczny statek będzie oczyszczał Jezioro Raczyńskie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dotychczasowa rekultywacja Jeziora Raczyńskiego okazała się nieskuteczna. Oczyszczanie zbiornika ma być przeprowadzane nową, skuteczniejszą metodą, która będzie polegać na dodawaniu do jeziora substancji, które mają poprawić przezroczystość wody i spowodować, że zanieczyszczenia osiądą na dnie.

Rekultywacja Jeziora Raczyńskiego była głównym tematem środowego posiedzenia Komisji rolnictwa i ochrony środowiska Rady Gminy Zaniemyśl.

– Z badań, które przedstawił nam dr hab. Ryszard Wiśniewski, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wynika, że dotychczasowe metody oczyszczania jeziora nie są skuteczne. Rekultywację dotychczasową metodą prowadzimy od dwóch lat – wyjaśnia Justyna Dąbrowska, przewodnicząca Rady Gminy Zaniemyśl.

– Mimo prowadzonej rekultywacji, jezioro aktualnie nie jest w najlepszym stanie. Przeźroczystość wody jest na poziomie 0,6 m. Wszystko za sprawą zakwitów glonów i sinic – wyjaśnia Łukasz Bryl, specjalista ds. ochrony środowiska z zakładu Prote Technologie dla Środowiska.

Zaproponowana nowa metoda ma polegać na tym, że specjalistyczny statek „Proteus” będzie dodawał do jeziora substancje, które mają poprawić przezroczystość wody i spowodować, że wytrącone osady opadną na dno. Równocześnie fosforany zostaną związane bezpośrednio w osadach dennych, co zapobiegnie ich ponownemu przenikaniu do płytszej wody.

– Wśród metod wspomagających, zdecydowano się na zastosowanie metod biologicznych, w tym m.in.: biomanipulacji (zarybianie gatunkami drapieżnymi) oraz wykorzystanie naturalnego filtratora wody: małży z gatunku Racicznica zmienna (w specjalnie przygotowanych koszach filtracyjnych). Zabezpieczone zostaną również dopływy wody do jeziora – tłumaczy Łukasz Bryl.

Nowa metoda rekultywacji Jeziora Raczyńskiego ma kosztować 600 tys. zł w okresie dwóch lat, czyli jej koszty będą podobne do ponoszonych obecnie.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

DominoFashion Grudzień
Reklama GPŚ BOCZNA