×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Wszystko wskazuje na to, że w marcu prowadzona zostanie podwyżka opłat za śmieci Wszystko wskazuje na to, że w marcu prowadzona zostanie podwyżka opłat za śmieci Fot. Radosław Jagieła

Zaniemyśl: Będzie podwyżka opłat za śmieci?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wracamy do sprawy wypowiedzenia przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie umowy na odbiór śmieci i zagospodarowanie odpadów. Rada Gminy Zaniemyśl zdecyduje, czy podpisany zostanie aneks do dotychczasowej umowy, który wiązać będzie się z podniesieniem opłat.

Jak już informowaliśmy, 25 listopada śremskie PGK wypowiedziało umowę na odbiór śmieci i zagospodarowywanie odpadów. Spółka wypowiedziała umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

– Umowa o wartości 2,5 mln zł miała obowiązywać do 31 grudnia 2020 r. Firma chce zerwać umowę ze względu na podwyżki w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Jarocinie. Gdy podpisywaliśmy umowę obowiązywała cena 250 zł netto za tonę odpadów. Od stycznia cena ta wzrosła do 295 zł, w maju podniesiono do 320 zł, a obecnie od października jest to już 380 zł. Mieliśmy trzy podwyżki w ciągu roku – mówił podczas ostatniej sesji Krzysztof Urbas, wójt gminy Zaniemyśl.

Jak przekonuje prezes śremskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, spółka nie może pozwolić sobie na dodatkowe koszty.
– Miesięczny koszt netto zagospodarowania odpadów z Gminy Zaniemyśl w okresie 10 miesięcy wzrósł prawie dwukrotnie – z poziomu 43 tys. zł w grudniu 2018 r. do poziomu 82 tys. zł w październiku 2019 r. Koszt zagospodarowania odpadów stanowi zasadniczy składnik kosztu usługi wykonanej przez naszą spółkę dla Gminy Zaniemyśl – podkreśla Paweł Wojna, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Śremie.

I jak zaznacza: – Na koniec października spółka odnotowała istotną stratę w związku ze świadczeniem usług odbioru i zagospodarowania odpadów z Gminy Zaniemyśl. W przypadku dalszego utrzymania cen na poziomie ustalonym w umowie, ze względu na już dokonane i dalsze podwyżki cen zagospodarowania odpadów przez RIPOK, strata poniesiona przez spółkę będzie się pogłębiać. Z uwagi na przedstawione okoliczności świadczenie usług dla Gminy Zaniemyśl na dotychczasowych warunkach cenowych jest dla spółki nieopłacalne.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie władz gminy Zaniemyśl z przedstawicielami śremskiego PGK. Spółka złożyła oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia umowy, zwracając się o zmianę warunków przedmiotowej umowy w zakresie dotyczącym wynagrodzenia.

– Sytuację analizujemy. Jesteśmy po rozmowach z PGK Śrem. 20 grudnia przedstawię Radzie Gminy projekt uchwały. Nie chciałbym jeszcze mówić o podwyżce. Trwają przeliczenia, jednak mieszkańcy muszą spodziewać się zmian opłat. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Gminy – powiedział „GPŚ” Krzysztof Urbas, wójt gminy Zaniemyśl.

Oznacza to, że zmiana opłat nastąpiłaby na przełomie lutego i marca.

Wójt rozważał jeszcze możliwość wywozu śmieci do spalarni odpadów w Poznaniu.
– Rozmawiałem z dyrektorem ZM GOAP i mam mieć spotkanie z wiceprezydentem Poznania. Na razie póki co spalarnia nie ma takich mocy przerobowych. Jesteśmy w sytuacji podbramkowej. Przetargu też nie można rozstrzygnąć w ciągu tygodnia – przyznaje wójt Krzysztof Urbas.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.