×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Wójt Zaniemyśla: „To jest najgorszy budżet od 17 lat” Fot. Janusz Ludwiczak

Wójt Zaniemyśla: „To jest najgorszy budżet od 17 lat”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W poświąteczny piątek, 27 grudnia odbędzie się sesja Rady Gminy Zaniemyśl, podczas której ma zostać uchwalony budżet na przyszły rok.
– Dochody budżetu gminy są niższe od wydatków bieżących. To jest najgorszy budżet od 17 lat – zaznacza wójt Krzysztof Urbas.

Łączna kwota wydatków przyszłorocznego budżetu ma wynieść ponad 37 mln zł, z czego na inwestycje zaplanowano 5 mln 27 tys. zł. Przyszłoroczne dochody przewidziano w kwocie 33 625 845,83 zł, co oznacza, że deficyt wyniesie ponad 3,5 mln zł.

– To jest mój osiemnasty budżet i mam porównanie. To będzie najgorszy budżet od 17 lat. Tego jeszcze nie było, żebym przedstawiam budżet, w którym dochody budżetu gminy są niższe od wydatków bieżących, czyli wydatków związanych z funkcjonowaniem gminy, utrzymaniem obiektów i wynagrodzeniami. Jest spadek dochodów z tytułu subwencji oświatowej i udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Mamy o 423 tys. zł mniej – mówi Krzysztof Urbas, wójt gminy Zaniemyśl.

– Najbardziej nasz budżet dobija oświata. Wydatki są wyższe o 901 tys., a subwencja niższa niż w roku ubiegłym. W roku 2016 do subwencji oświatowej dołożyliśmy kwotę 1 mln 961 tys. zł. W tym roku przewidywana kwota to 4 mln 176 tys. zł. Czeka na wzrost kosztów o 52% na komunikację publiczną. W przyszłym roku musimy dołożyć 267 tys. zł, o ile nie wzrosną wozokilometry w przedsiębiorstwach realizujących usługi transportowe – zaznacza wójt Krzysztof Urbas.

W przyszłym roku gmina planuje przeznaczyć ponad 1,2 mln zł na pomoc społeczną, a 9,4 mln zł na zadania związane z „rodziną”. Na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami zaplanowano 1 313 912,38 zł, czyli o 5,7 tys. zł więcej niż w tym roku.

Największą kwotę w przyszłorocznym budżecie przeznaczono na oświatę – 11 650 589 zł. Dla porównania w roku ubiegłym na oświatę gmina wydała 11 mln 200 tys. zł, a w tym roku 12 252 091,08 zł.

Dodajmy, że na inwestycje gmina planuje przeznaczyć 5 mln 27 tys. zł, z czego 2 mln zł na budowę i remonty dróg, wśród których mają się znaleźć m.in. przebudowa ulicy Spacerowej i Rekreacyjnej w Zwoli (860 tys. zł), kontynuacja modernizacji drogi na odcinku Płaczki – Śnieciska (610 tys. zł), utwardzenie łącznika między ul. Marcinkowskiego i Kochanowskiego w Zaniemyślu (150 tys. zł) czy również budowa drogi rowerowej z Zaniemyśla do Lubonieczka (480 tys. zł).

Janusz Ludwiczak

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.