Zatrzymanemu włamywaczowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Zatrzymanemu włamywaczowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności. fot. KPP Środa

15-latek "złapał" włamywacza

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Włamywacz został aresztowany przez policjantów w chwili, gdy wybijał szybę i wchodził do wnętrza przedszkola. Przestępcę zatrzymano na gorącym uczynku, dzięki wzorowej postawie 15-letniego chłopca, który o wszystkim zawiadomił mundurowych.

Jak informują funkcjonariusze policji, nie jest rzadkością, że obywatele, mieszkańcy czy przechodnie pomagają w ujęciu przestępców. Zwykle ktoś widzi pijanego kierowcę lub uciekającego złodzieja i odruchowo podejmuje działanie. Robi to odruchowo, bo tak dyktuje mu sumienie, wychowanie, a później okazuje się, że przysłużył się złapaniu przestępcy. Podobne wydarzenie miało miejsce 11 marca w Środzie. Jego głównym bohaterem był tym razem 15-letni chłopiec.

Jak to się zaczęło? Policjanci zostali skierowani na miejsce interwencji w centrum miasta. Gdy podejmowali zgłoszenie, podbiegło do nich dwóch chłopców. Jeden z nich informował, że widział przed chwilą, jak ktoś wybija szyby w przedszkolu i chce się do niego włamać.

Mundurowi natychmiast udali się we wskazane przez 15-latka miejsce. Zastali tam włamywacza dostającego się właśnie do wnętrza przedszkola przez okno, w którym wcześniej wybił szyby. Mężczyzna starał się uciekać, jednak jego próby spełzły na niczym. Stróże prawa zatrzymali 40-latka na gorącym uczynku przestępstwa.

Sprawca usłyszał zarzuty związane z usiłowaniem włamania. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje do 10 lat pozbawienia wolności. O wysokości kary zadecyduje sąd.

Policjanci podkreślają, że dzieci w takich sytuacjach doskonale wiedzą, jak się zachować. Robią to, czego uczą ich rodzice, pedagodzy i policjanci. Profilaktyka w służbie policyjnej jest bowiem bardzo szeroko rozwinięta.

- To bardzo ważne, by dzieci wiedziały, jak postąpić w sytuacji zagrożenia, do kogo zwrócić się o pomoc i jakie informacje należy przekazać przedstawicielom służb, by ci szybko dotarli na miejsce – tłumaczą średzcy policjanci.

Funkcjonariusze serdecznie gratulują chłopcu postawy godnej pochwały i dziękują za pomoc.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA