Wydrukuj tę stronę
Chłopcowi podziękowali Piotr Wawrzyniak - komendant policji i Ernest Iwańczuk - starosta średzki. Chłopcowi podziękowali Piotr Wawrzyniak - komendant policji i Ernest Iwańczuk - starosta średzki.

Udaremnił włamanie i został nagrodzony

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Bohaterska postawa 15-letniego średzianina została doceniona przez starostę Ernesta Iwańczuka i komendanta policji, insp. Pawła Wawrzyniaka.

Uroczystość odbyła się w czwartek 21 marca w Starostwie Powiatowym. Na spotkanie został zaproszony chłopiec, najbliższa rodzina i dyrektorka szkoły, w której uczy się 15-latek. Udaremnił on próbę włamania do przedszkola, w poniedziałek 11 marca.

- Tylko wtedy, kiedy społeczeństwo będzie odważne, będzie reagowało we własnej obronie i będzie troszczyć się o siebie nawzajem, to bezpieczeństwo stanie się większe. Ty pokazałeś dorosłym, o co w tym wszystkim chodzi. O mądrość, o odwagę, o szybką decyzję. Bardzo ci dziękuję za twoją wspaniałą postawę – mówił E. Iwańczuk.

- Nie jedna osoba dorosła przechodzi i czasem coś widzi. Jest duży problem, żeby powiadomić policję. Dzięki temu, że twoja reakcja była spontaniczna i zobaczyłeś policjantów, to pomogłeś. I to osoba, która by dokonała kradzieży sprzętu z tego przedszkola, tego nie zrobiła. Chciałbym, żeby każdy, który widzi takie zachowania, zareagował - dodał P. Wawrzyniak.

- Szedłem ulicą i widziałem, że jakiś mężczyzna próbuje wybić szybę. Myślałem, że jej nie wybije. Po chwili widziałem, że jednak mu się udało i on wchodzi do środka. Trochę się wystraszyłem, ale zauważyłem policję. Szybko podbiegłem i pokazałem, gdzie to się dzieje. Wiedziałem, że komuś może się coś stać albo coś może zginąć – opowiada 15-latek. Policjanci zatrzymali 40-latka, któremu grozi teraz do 10 lat pozbawienia wolności.

O szczegółach próby włamania pisaliśmy TUTAJ.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.