Czy w budynku przy ul. Lipowej powstanie szkoła muzyczna? Czy w budynku przy ul. Lipowej powstanie szkoła muzyczna?

Publiczna Szkoła Muzyczna w Środzie?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Czy w Środzie powstanie Publiczna Szkoła Muzyczna? Rada Miejska podjęła właśnie uchwałę ws. zamiaru założenia takiej szkoły w Środzie. To pierwszy krok do starań o utworzenie nowej placówki.

Koncepcja utworzenia publicznej placówki jest wynikiem funkcjonowania Niepublicznej Szkoły Muzycznej, która jest prowadzona przez spółkę Środa XXI. Obecnie uczy się w niej 28 dzieci, jednak zainteresowanie placówką jest znacznie większe. Dla wielu jednak barierą trudną do pokonania jest miesięczna opłata w wysokości 400 zł.

Według wstępnych założeń na rok szkolny 2019/2020, w placówce zatrudnienie znalazłoby sześciu nauczycieli. W połączeniu z kosztami eksploatacji, koszt roczny ma wynieść 468 tys. zł. Jednak koszty te miałyby być pokrywane z subwencji przekazywanej przez państwo w wysokości 493 763 zł na jeden rok. Oznaczałoby to możliwość utworzenia rezerwy finansowej w wysokości 25 763 zł, która mogłaby być przeznaczona na bieżące potrzeby szkoły, w tym m.in. zakup instrumentów.

Według wstępnych założeń, szkoła może zostać umieszczona w dawnym budynku gimnazjum przy ul. Lipowej. Sam proces jej utworzenia może być jednak długotrwały, ponieważ ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środa nie jest jedynym miastem, które ma zamiar ubiegać się o utworzenie tego typu szkoły. Od trzech lat starania w tej sprawie podejmuje też pobliska Września. Na razie bez większego efektu.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.