Kolegiata rośnie z dnia na dzień

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Setki wykorzystanych cegiełek, dziesiątki godzin spędzonych w kolegiackiej salce – tak w skrócie można podsumować dotychczasowe prace nad modelem Kolegiaty, który cały czas powstaje i „rośnie jak na drożdżach”.

Maciej Taciak i Piotr Maciejewski nieustannie przygotowują model Kolegiaty. Nie da się ukryć, że pracom sprzyja okres ferii. Piotr Maciejewski na co dzień jest nauczycielem w Zespole Szkół Akademickich w Środzie, z kolei Maciej uczniem tejże szkoły. Panowie mogą także liczyć na wsparcie kleryka Mikołaja, z parafii kolegiackiej.

Mury modelu rosną z dnia na dzień, niedawno zostały zamontowane drewniane drzwi w głównym wejściu do kościoła. Piotr dzięki nacięciom i skorzystaniu z wypalarki do drewna przygotował zbliżony do oryginalnych wzór drzwi. Na dniach pojawią się także pierwsze witraże.

- Zrobiłem zdjęcia witrażom. Następnie fotografie odpowiednio wykadrowałem i wydrukowałem na przezroczystej folii do drukarek. Witraże zostaną naklejone na murach naszego modelu – wyjaśnia Maciej.

Autorzy podkreślają, że dotychczasowe prace pochłonęły sporo czasu oraz specjalnych cegiełek.

- Do tej pory wykorzystaliśmy ponad 3000 cegiełek, a nad modelem spędziliśmy blisko 30 godzin. Sporo pracy oraz pieniędzy nas to kosztuje, ale satysfakcja jest ogromna. Środki finansowe nam powoli się kurczą, dlatego uruchomiliśmy zbiórkę internetową, za sprawą której zainteresowani mieszkańcy mogą wspomóc naszą inicjatywę. Chcemy by model był jak najbardziej zbliżony do oryginału – mówi Maciej Taciak, współautor projektu.

Aby wspomóc pomysł Macieja i Piotra należy wejść na stronę zrzutka.pl i wyszukać projekt o nazwie „Makieta średzkiej Kolegiaty w skali 1:50”. Szczegóły tutaj: https://zrzutka.pl/ncym5n 

- Powstaje makieta naszej Kolegiaty, w skali 1:50, dzięki której każdy z nas będzie mógł spojrzeć na tę wspaniałą świątynię z zupełnie innej niż zwykle perspektywy. Będzie mógł zobaczyć to czego nie widać, albo spojrzeć na to od zupełnie innej strony – informuje Maciej na stronie zrzutka.pl.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek