Fot. Facebook/Parafia NSJ Fot. Facebook/Parafia NSJ

Były wikariusz biskupem kaliskim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl decyzją papieża Franciszka został mianowany biskupem kaliskim. Informację ogłosiła w poniedziałek Nuncjatura Apostolska, a także Archidiecezja Poznańska.

Od października 2020 roku po rezygnacji biskupa Edwarda Janiaka diecezją kaliską zarządzał tymczasowo arcybiskup Grzegorz Ryś, jako administrator apostolski „sede vacante”. W Kościele Katolickim „sede vacante” oznacza czas, w którym stolica biskupia jest nieobsadzona.

- Chciałbym tej części Kościoła, którą nazywamy diecezją kaliską, jak najlepiej służyć. Chciałbym być dobrym pasterzem dla tej wspólnoty, pasterzem, który idzie na przedzie, aby odkrywać drogę, aby słuchać i być blisko, ale też pasterzem, który czasami idzie z tyłu, aby rozglądać się za tymi wszystkimi, którzy słabują i oddalają się od wspólnoty, by ich przygarnąć i im towarzyszyć. To zadanie jest odpowiedzialne i wymagające, dlatego dziękując wszystkim za życzliwość, proszę o modlitwę i wsparcie – powiedział po ogłoszeniu decyzji Damian Bryl – nowy biskup kaliski.

Biskup Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 roku w Jarocinie. Od 1988 do 1994 roku formował się w Arcybiskupim Seminarium Duchowym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 roku.
Nie każdy mieszkaniec Środy wie, że pierwszą parafią Damiana Bryla w roli wikariusza była parafia Najświętszego Serca Jezusa. W Środzie Damian Bryl pracował w latach 1994-1996. Następnie rozpoczął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie. W 1999 roku studia ukończył z tytułem doktora teologii.

Tego samego roku wrócił do Polski, najpierw został spowiednikiem, a w 2001 roku ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W trakcie pełnienia posługi w seminarium związany był również z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta”. Trwało to do 2006 roku.

Kolejnym etapem posługi kapłańskiej była pomoc w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Działo się to w latach 1999-2001.

Od 2006 do 2010 roku biskup Damian Bryl pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. 13 lipca 2013 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej oraz biskupem tytularnym Suliana.

Po przyjęciu sakry biskupiej 8 września 2013 roku jako swoją dewizę przyjął słowa „Miłość Chrystusa przynagla nas”, z Drugiego Listu do Koryntian.

Biskup Damian Bryl w Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny. W sierpniu ubiegłego roku został wybrany członkiem rady stałej KEP.

- Decyzja Ojca Świętego Franciszka wywołała we mnie radość i smutek jednocześnie. Radość – bo Diecezja Kaliska zyskała pasterza mądrego i roztropnego, biskupa o szlachetnym i sprawiedliwym sercu […]. Z kolei mój smutek wynika z faktu, iż – tym samym – Archidiecezja Poznańska i jej biskup tracą takiego właśnie biskupa pomocniczego – skomentował decyzję Franciszka arcybiskup Stanisław Gądecki.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja